12 wal gezet had, den gewezen Gouverneur van 1881 tot 1883 te kras en betoogde zelfs hij, na de in Juni 1886 voorgevallen treurige Hok Canton geschiedenis, aan de Regeering, dat dit ellendige zwakke stelsel moest vervangen worden door eene scheepvaartregelingdie dwang kon uitoefenen. Het betoog, dat hij hiervoor leverde, wa3 helder en krachtig, dit zij ter zijner eere gezegd. Ook de Gouverneur van Atjeh, die onzen snellen achteruitgang van nabij aanschouwde en beter dan eenig ander beseffen moest, dat wij bij volharding in onze lijdelijkheid en vertoon van onmacht, op den rand zouden komen van den afgrond, waarin ons koloniaal bezit gevaar liep te verzinken, dat wij thans het middel volgden, dat waar zou maken wat Multatuli voorspelde: „Voorwaar, voorwaar en ik zeg u: Atjeh is het begin van het einde," ook hij achtte zich, na die Hok Canton geschiedenis, verplicht nogmaals op de invoering van eene scheepvaartregeling aantedringen. Niets baatte! In weerwil van den achteruitgang van ons gezag en invloed, die op Groot-Atjeh dreigden geheel te niet te gaan, in de meeste kuststantjes al zoo goed als te niet gegaan waren in weerwil dat allerwegen gebleken was, dat wij de tegenpartij in de kaart speelden in weerwil dat het voornaamste hoofd van de tegenpartij Toeankoe Haschim door de meerderjarigheidsverklaring van Toeankoe Mo hamad Daoed en diens uitroeping en huldiging in den „mesdjid Indrapoeri" tot sultan van het rijk, gevolgd door de inrichting van des sultans huis te Kemala voor zoover dat mogelijk was naar de aloude gebruiken, voortdurend meer eenheid en samenhang in het Inlandsche bestuur des lands zocht te brengen in weerwil, dat vooral Tengkoe di Tirou met den koran in de hand de geloovigen met succes aanspoorde tot volharding in den strijd tegen den ongeloovigen indringer, vooral nu deze allerwegen blijk had gegeven van zwakte en onmacht; in weerwil dat wat de Regeering toch wel weten zal de koran zelf voorschrijft, dat een geloovige zich nooit anders aan een ongeloovige mag onderwerpen, dan genoodzaakt door dwang;

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 15