178 Ook betreffende deze punten zou eenige toelichting zeei' ge wenscht zijn, zoodat ik mij daarvoor beleefdelijk houd aanbevolen. Sprak ik hierboven van eene nieuwe wijze van overbrugging, het denkbeeld om door middel van petroleumblikken een vlot samen te stellen, is eenigen tijd geleden door den Ingenieur der le klasse Wijnmalen, belast met de werken in de Emmahaven, met het beste gevolg toegepast. Daartoe is volgens door dien ingenieur welwillend verstrekte in lichtingen vooraf een raam vervaardigd, bestaande uit 4 balken, lang 12 Meter, Zw. 2 7/2 7, 4 id,, lang 6.50 M., Zw. 13-5/27 en nog een zestal kortere balken. De petroleumblikken, die voor de meerdere stijfheid tegen samen- drukking goed dichtgesoldeerd waren, werden twee aan twee in de houten kisten gesloten, waarin die blikken in den handel voorkomen en vormden zoodoende zeer stijve caissons of luchtreservoirs. Met deze caissons werden nu de vakken van het hierboven bedoelde raam netjes, evenals zulks met blokjes in een bouwdoos geschiedt, opgevuld, terwijl het geheel aan de uiteinden van de verschillende rijen met houten klossen stevig verzekerd en met een vloer van op het raamwerk gespijkerde planken van 0.03 M. bedekt werd. Het draagvermogen van het geheele samenstel is gemakkelijk te berekenen. De 1086 gebezigde blikken vertegenwoordigen een lucht volume van 1086 X 18 19548 Liters of 19.548 M8, dit is dus ook de maximum hoeveelheid van het door de blikken verplaatste water, waartegen, volgens de bekende wet van Archimedes, eene belasting moet opwegen van 19548 K. G. of ruim 191 2 ton. De overige hout en ijzerwerken van het vlot bleven op zich zelf juist drijvende. Yan dit vlot heeft men in de Emmahaven uitstekende diensten gehad, vooral bij het in den zeebodem indraaien van de schroefpalen der ijzeren aanlegsteigers, terwijl het dikwijls met nagenoeg zijn volle draagvermogen aan menschen, gereedschappen, ijzerwerken der steigers enz. bezwaard werd. Uit den aard der zaak zal eene inrichting als hier beschreven wordt, te velde of bij ontscheping van goederen nagenoeg nooit kunnen worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 181