292 Daarbij komt uog, dat zelfs bij gewone temperatuur een deel van de nitroglycerine verdampt, al is dit bedrag ook uit den aard der zaak zeer gering. Zeer waarschijnlijk is de langzame, maar aanhou dende afname in aanvankelijke snelheid, die bij dit kruit geconsta teerd is, een gevolg van deze oorzaak. Het uiterlijke voorkomen van het Walsroder en van het Troisdorf- kruit bleef daarentegen ook na langdurige verhitting onveranderd Bij het Wnlsroderk.rmi verdween echter de eigenaardige aetheri- sche geur, terwijl het Troisdorfkruu na de proef een onaaugenameu zuren damp van zich gaf. Bij verwarming van het Nobel en van het Walsroderkvmt was op gemerkt dat zich salpeterigzure dampen vormden, waaruit bleek, dat bij 60° C. het ontledingsproces van deze kruitsoorten reeds begonnen was. Dit gaf aanleiding om te onderzoeken bij welke temperatuur die ontleding intrad, en in welke mate. Het zou ons echter te ver voeren, wanneer wij hier al de proeven ten aanzien van dit zoo belangrijk vraagpunt wilden beschrijvenwij zullen daarom alleen de navolgende in hoofdtrekken mededeelen. Het te onderzoeken buskruit werd besloten in een glazen buisje, dat aan weerskanten was geopend en zoodanig was ingericht, dat men er luchtstroomen van verschillende temperatuur door kon voeren. Nadat de doortrekkende lucht het buskruit had gepasseerd, werd zij gefiltreerd door een prop van asbest om alle mogelijke stofdeeltjes achter te houden, die onverhoopt mochten zijn medegevoerd. Ten slotte werd de lucht geleid door eene oplossing van joodkaliumstijfsel, welke stof de eigenschap vertoont door salpeterigzuur blauw te worden gekleurd (1). (1) Deze reactie berust in de eerste plaats op de eigenschap van het salpeterig zuur, dat het zelfs in hoogst verdunden toestand alle joodzouten terstond ontleedt en wel in dier voege, dat het zich meester maakt van de basis van het zout en het jodium in vrijheid stelt. Veel sterkere zuren, zooals b.v. zwavelzuur en salpeterzuur, zijn, mits niet te geconcentreerd, hiertoe niet in staat. Het vrij geworden jodium heeft verder de eigenschap stijfsel blauw te kleuren. Deze reactie is een der gevoeligste, die bestaat. Is het salpeterigzuur zeil aan eene basis gebonden, dan kan de reactie op de hier aangegeven wijze niet plaats hebben, en blijft de joodkaliumstijfsel volkomen kleur, loos. Voegt men echter een weinig zwavelzuur toe. dan verdrijft dit het salpeterig zuur uit zijne verbinding, hetwelk daarna op zijn beurt weer op het joodkalium inwerkt als boven is vermeld, en onmiddellijk eene blauwkleuring veroorzaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 295