304 oplegging zou vrij lang kunnen duren, daar zoowel de koffie als de thee in tabletten, minder van haar geur inboeten, dan bij de nu gevolgde wijze van verpakking. De thee trekt sneller uit, doordien zij bij de persing na lichte bevochtiging sterk gekneusd wordtbeide worden beter geschikt voor ranselvoorraad bij den man. Wellicht ware in dien ranselvoorraad in plaats van aan gemalen koffie de voorkeur te geven aan koffie-extracttabletten, of aan de bouillonpatronen, zooals er door verscheidene firma's op de tentoon stelling waren geëxposeerd. Bouillon immers heeft dergelijke opwek kende eigenschappen als koffie, en is zeker in korter tijd uit de bedoelde patronen te bereiden dan de koffie uit het poeder. De twee andere voedingsmiddelen, waarop hiervoren werd gedoeld, beoogen het medenemen van melk en eieren in meer geconcentreerden vorm, dan nu het geval is. Het conserveeringsproces berust op het onttrekken van nagenoeg alle water; bij de bereiding van het voedsel wordt het noodige vocht daar weer bijgevoegd. In geconcentreerden vorm zijn zij niet alleen gemakkelijker te bewaren, maar vereischen zij minder draagkracht. Het melkpoeder van C. Drenckhan op Stendorf bij Kasseldorf (Holstein) is vervaardigd van ontroomde melk onder bijvoeging van een of ander praeparaat (het geheim van den fabrikant) om te voorkomen, dat het eiwit klontert. De afgeroomde melk bezit weinig minder eiwit dan de volle melk, en betrekkelijk meer extractiefstoffen (melksuiker enz.) dan deze. De vraag blijft te doen, of de door den fabrikant toege voegde stof nadeelig voor de gezondheid kan zijn, of zelfs maar bij zieken nadeelig kan werken; het ontvetten der melk kan op zich zelf eer vóór- dan nadeelig genoemd worden voor lijders aan buikziekten. Het melkpoeder is eenigszins zoet- en lichtziltig van smaak, even wel niet onaangenaam. De prijs er van is ons onbekendin aanmerking genomen de grondstof, kan die veel geringer zijn dan van de gebrui kelijke melkconserven. Uit een „Pfünd" poeder wordt, na bereiding met koud water tot een papje, met kokend water 5 L. melk gemaakt. In deze melk is aan 10 ö/o vaste stof (het poeder) aanwezig. Daar afgeroomde melk slechts ongeveer 8.9 0/o vaste stof bevat (1) is onge- (1' Volle melk: 3^07 T7T T'"' Vlote melk: 3.02 0.8 4.37 0.71 8 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 307