308 het al die diensten bewezeu heeft. Wel is de toestel veel kleiner dan de calefactor; toch kan men er per dag voor 1000 man eten mede koken, natuurlijk niet tegelijk. Wordt het toestel niet gebruikt, dan kan het eet- en keukengerei, en daaronder 250 blikken eetmokken in den fornuisketel worden opgeborgen. Deze mokken zijn 3 a 4 cM. diepe bakjes met tuit, zoodat zij tevens kunnen gebruikt worden om uit te drinken. De deksels der ketels kunuen tevens voor snijbord dienen. De ketels zelf zijn van zwaar vertind koper. Bij veldhospi talen, dus in den rug der ambulances, kunuen zij uitstekende diensten bewijzen. Als veldhaarden voor den troep waren nog tentoongesteld kook platen met kookgaten, ringen en deksels. Zij zijn bestemd om in den grond uitgegraven stookplaatsen te dekken, en ongeveer van het model, dat in het Nederlandsche leger bestaat. Zij onderscheiden zich daarvan alleen, doordien zij door middel van scharnieren toege vouwen kunnen worden gedurende het vervoer. Zij zouden met succes de sinds jaren in het Nederlandsch Indische leger te velde niet meer gebruikte, ijzeren treeften kunnen vervangen. Het eten zou er eerder gaar op zijn en een besparing van het niet altijd gemak kelijk verkrijgbare brandhout zou er door verkregen worden. Om der merkwaardigheidswille vermelden wij nog de kookmachine „Excelsior" die met papier gestookt kan worden, bij een onvoor bereide „Truppenernahrung" is gebezigd, doch slechts kleine capaci teit heeft. Op de veldkooktoestellen voor officieren komen wij later terug. f. Middelen tot reiniging van water. Van de filters waren ingezonden twee soortendie van C. Bühring Co. te Hamburg berustende op de bekende eigenschappen van plastische kool, de andere op dergelijke eigenschappen van „infuso- rienerde" (Kieselguhr) welke minder algemeen bekend schijnen, en die toegepast zijn bij den Hordtmeyer-Berkefeldt-filter, ingezonden door W. Berkefeldt te Celle (Hannover). De koolfilters zijn reeds sinds langer tijd bekend, nadere bespreking van het fabrikaat der Hamburgsche firma kan dus gevoegelijk achterwege blijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 311