318 Yoor de beschutting tegen het weder nu in Indië is het niet noodig gebruik te maken van tenten. Bovendien zou het medevoeren er van, wegens gebrek aan transportmiddelen te bezwarend zijn, zoolang er geen georganiseerde trein in ons leger bestaat, zooals in Engelsch-Indië, waar men die tenten dan ook wel gebruikt. Onze soldaten echter zijn genoodzaakt de meest primitieve afdakjes te fabriceeren van wat hen maar in handen komt, en zij doen dat voor zich en hun officieren vindt men niets, dan krijgt men niets. Dan moeten de officieren zich meestal tevreden stellen met een stuk imitatieleder, dat nage noeg ieder hunner te velde medeneemt. Werd dit bij het slapen gebezigd, als onderleg, dan bestond wel beschutting tegen de uitwa semingen van den bodem, maar niet tegen de guurheden van het weder; bij gebruik als afdak had het omgekeerde plaats. Menig maal veroorzaakte het een of het ander ziekte, die met evacuatie van den officier eindigde. Een eenyoudig middel om hieraan tegemoet te komen, zou zijn een kleine, lichte veldmatras, zooals Eduard Eckardt, Militar Invalide, Leipzig tentoonsteldezij is gemak kelijk te vervoeren, warmhoudend en met waterdichte onderlaag. Nog minder zou van de transportmiddelen van den troep gevergd worden, bijaldien elk officier zich voorzag, behalve vau een vel imitatie leder, van een lichte van touw geknoopte hangmat. In de meeste gevallen zou hij gelegenheid vinden deze op voldoende hoogte boven den grond te bevestigen om van de uitwasemingen van den bodem geen last te hebben, het verlakt katoen zou hem als dak tegen wind en regen kunnen dienen. Wat nu de „Offiziers-Kochherdbetreft, deze is bestemd voor 6 officieren, weegt zonder de „Eisernenbestand" 43 KG. en kost ongeveer M. 120. f '12.N Ct. Noch gewicht, noch prijs behoeft een reden te wezen voor officieren om zich zulk een inrichting niet aan te schaffen als zij op expeditie gaan, voor het Gouvernement om het medenemen van dergelijke verplegiugsmiddelen niet aan te moedigen. Bovendien zijn er nog goedkoopere, van eenvoudiger inrichting verkrijgbaar. De firma Ollendorff-Wilden uit Bonn had er kleinere tentoongesteld, die dan ook slechts 34, 40, 44 of 50 Mark kosten, aldus tusschen de 20.en f 30.en die voor 4 officiereu ingericht zijn. Het zal zeker wel tot de vrome weuschen blijven behooren, dat

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 321