327 „venheid aan te kweeken en te onderhouden, de toepassing der regels „voor het gebruik der vizieren en het nemen van het mikpunt te leeren „en tot gebruik van hun wapen in alle aanslagshoudingen in staat te zijn". Tot zoover alzoo nagenoeg letterlijk wat in ons voorschrift in 11 gezegd wordt, en mij uit het Duitsche schijnt overgenomen te zijn; dit laatste laat echter nog verder volgen: „Zoo gewichtig het individueel vuur op zich zelf blijft, is het echter „niet het einddoel, doch dient het uitsluitend als vorschule voor het „gefechtsmassiges schiessen. „Tot opleiding der schutters in het juist schieten dienen voornamelijk „de oefeningen op korte afstanden, en is derhalve daarvoor een naar „verhouding groot gebruik van tijd en munitie alleszins gerechtvaardigd. „De trapsgewijze voorwaartsschrijdende opleiding der schutters maakt „eene afzondering in schietklassen noodig, waarvan het aantal op drie vastge steld is en voor welke afzonderlijke oefeningen zijn voorgeschreven. Oefeningen der 3 klassen. „Het schulschiessen wordt verdeeld voor elke klasse in voor- en hoofd- oefeningen. „In de vooroefeningen zal de man de beginselen der schietkunst op „korte afstanden leeren en geoefend worden, in het onder strenge opvol- „ging van alle schietregels (1), met de grootste juistheid schieten. Er „wordt slechts staande opgelegd en staande uit de vrije hand geschoten, „omdat deze aanslagswijze het den instructeur mogelijk maakt, de ver schillende verrichtingen van den schutter het best te surveilleeren. „In de hoofdoefening wordt het bij de vooroefening geleerde hoofd zakelijk op gevechtsdoelen in de verschillende houdingen, alsook op „grootere afstanden herhaald en volmaakt. Vooroefeningen der 3e klasse (3 schoten per oefening). „Oefening 1 t/m 4 op 100, oefening 5 en 6 op 150 M., staande houding „behalve de 4e en 6e opgelegd; doel cirkelschijf. (1) Onder „schietregels" wordt hier iets anders bedoeld dan de beteekenis van schietregels in ons voorschrift, n.l. de elementaire voorschriften uit het exercitieregle ment en de voorbereidende oefeningen over houding, aanlegden en aftrekken. "Wat in ons voorschrift schietregels genoemd wordt, heet in het Duitsche voorschrift „Vuuruitwerking."

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 330