360 „maal Schietschool en daarvoor bijzonder zijn aanbevolen in het rapport „van den directeur dier schooi". Deze schermmeester zou natuurlijk van eenige diensten vrijgesteld moeten worden Eiken dag zou hij dan 's middags van 41/2 tot 6 uur het kader van één compagnie kunnen oefenen. Veronderstel, dat er bij het kader 6 man zjjn, die nog geen graad in het schermen hebben behaald, dan zouden die twee aan twee gedurende een half uur kunuen geoefend worden. Elk man zou dan slechts één half uur in de vier dagen van zijn vrijen tijd behoeven te missen. Wat het aanmoedigen van het schermen betreft, lijkt het mij het geschiktst toe aan ieder meester bij het brevet eene gratificatie van f 10. en aan ieder prevót eene gratificatie van f 5 uit te reiken, alsmede een distinctief te verstrekken, bijv. bestaande uit eene gekruiste sabel en bajonet, gedekt door eene kroon, te dragen op den linker bovenarm. (Zie het opstel van den luitenant C. F. H. Campen, Ind. Mil. Tijdschr., jaarg. 1886). Dit distinctief zou natuurlijk verschilleud moeten zijn voor prevóts en meesters, en ook voor de wapenen, waarop de graad is behaald. Het is ook raadzaam van de aanstelling tot prevot of meester aanteekening te houden in het stamboek. Scherm- en gymnastiekschool. De scherm- en gymnastiekmeesters zouden gevormd moeten worden op eene op te richten school. Is men eenmaal goed doordrongen van het nut van lichaamsoefeningen, dan kan de oprichting van zulk eene school ook weinig bezwaren opleveren. Eene degelijke oplei ding in het schermen aan de kaderscbolen, zooals de kapitein Jacobs indertijd aanried, zou zeer zeker nog duurder uitkomen. Als perso neel zou men kunnen volstaau met een luitenant als directeur en een vijftal onderwijzers. Een keur van wapenen en werktuigen zou natuurlijk eene eerste uitgave vorderen. (jlobaal rekenende, acht ik tot oprichting van zulk eene school het volgende noodig 1°. het gebouw, waarin eene gymnastiekzaal, eene schermzaal, een bureau en eene bergplaats voor wapenen, handschoenen, maskers, enz. 2°. een stalen rekstok, rustende op 2 ijzeren stangen, vast te

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 363