- 392 Indische oorlogen op de afstanden, waarop wij het vuurgevecht voeren, heeft zij niet zooveel om het lijf; 49 1» alinea Aanhangsel is het daarmede ook eens. In elk geval zal niemand haar op ons schiet- terrein, en bij onze gezamenlijke schietoefeningen leeren. Wij gaan alzoo, nagenoeg nutteloos, een zeer groot aantal van de toegestane scherpe patronen vermorsen, die, als ze oordeelkundig voor de individueele oefeningen werden besteed, de bedrevenheid van onze soldaten als schutter aanmerkelijk zouden kunnen opvoeren, en diens volgens ook betere salvo's zouden doen verkrijgen. Bovendien 12 oefeningsdagen, waarop voor de compagnie het schiet- terrein beschikbaar is, gaan er mede verloren, die door den man beter konden besteed worden. Thans zal ik eens nagaan aan welke eischen door onze opleiding moet worden voldaan. Wat betreft het bundelvuur worden deze omschreven in 41 le alinea, n.l. de uitwerking verkregen door middelmatige schutters, d.i. de kern van 50 °/0 treffers verspreid in 100 M. diepte om het middelste trefpunt; de 2e alinea van die zegt, dat door zeer geoefende schutters betere uitkomsten verkregen worden, n.l. een hooger percent treffers (66 a 80 daar echter de individueele opleiding als ondergeschikt behandeld wordt, kunnen wij nooit „zeer geoefende schutters" verkrijgen. In al die van af 34 tot 47 Aanhangsel wordt voortdurend gesproken van het „doel" waarop al die theorieën betrekking hebben. „Doelen" echter gelijk daar bedoeld, krijgen wij in onze Indische ooilogen niet tegenover ons, met uitzondering van een zeer enkelen keer op verkleinde schaal, en dan nog op zeer korte afstanden en verrassend bij wijze van overvallingen of aanvallen met het blanke wapen. En al wil men het tegendeel beweren het zou niet helpende Inlandsche vijand is nu eenmaal te koppig om zich aan onze vertoogen te storen; hij wil zich op dat punt niet door ons laten civiliseeren en blijft volhouden dat hij zich bij zijn verstrooide opstelling en vecht- wijze beter bevindt, dan wanneer hij meer beschaafde vormen aannam en evenals wij geregelde troepen in grootere massa en vooral in diepere opstelling die voor onze bundels zoo voordeelig zouden zijn in het open veld bracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 395