Schietregels voor individueel vuur S. V. Nederl. Ind. leger. S. Y. Duitsche leger. Vuur- uitwerking bij liet „gefcchts- massiges Einzelschiessen". 147. Bij een juist gebruik van het wapen kan nog van elk schot een treffer verwachi worden: 393 Tot maatstaf van wat men van de individueele oefening verwacht, kunnen wel het beste dienen de z.g. schietregels voor individueel vuur. Deze zal ik dan ook nu beschouwen en wel eerst vergelijkender wijze met die van het Duitsche voorschrift, om daarna nog afzonderlijk op de onze terug te komen. 154. De regels voor heciudi- vidueele schot ziju: De soldaat mag schieten: 1° op kleine doelen (kopschijven) tot op 150 M. 2° op één knielenden of staanden man tot op 175 M. 3° op twee of meer dicht naast elkaar knielende manschappen tot op 250 M. 4° op twee of meer dicht naast elkander staande manschappen en op cavalerie tot op 350 M. Hij schiet met standvizier op kopschijven en op een op hem aanstormenden vijand (infanterist of cavahrist); met Mep op voetstuk op alle andere doelen tot 250 M; met lange streep op alle andere doelen tot op 350 M. Nog al een belangrijk verschil, niet waar, en niet uitsluitend een gevolg van de meer gestrekte baan van het Duitsche geweer, hetgeen alleen voor de afstanden van 500 en 600 M van invloed is, daar ons (1) Deze voorschriften zijn in 'tkort: Gebruik maken van liet vizier, dat hem in Terband ook met de eigenaardigheid van zijn geweer, de meeste kans geeft op goed afkomen en het mikpunt zoodanig kiezen dat hij zoo mogelijk dat gedeelte van het doel treft, waarop hij volgens de afmeting in hoogte en breedte de meeste kans heeft te treffen. Men vergete hierbij niet, dat den Duitschen soldaat bij de opleiding geleerd wordt dit te beoordeelen. Binnen den afstand van 250 M. op alle doelen tot op 350 M. op een enkelen knielenden vijand; tot 500 M. op 2 dicht naast el kaar knielende manschappen tot 600 M. op 2 dicht naast el kaar staande manschappen en op een enkelen ruiter. 148. Voor het gebruik van liet vizier en het mikpunt gelden de Voorschriften (1) voor het schul- schiessen (individueele oefening).

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 396