415 hoofdknik te hebben begroet, plaatste hij zich op den voor hem bestemden zetel. De volgelingen schaarden zich, met de wapens in de hand, achter hem. Zij hadden last om „amok" t'e maken, en alles te vermoorden, zoodra er ongenoegen ontstond. Reeds het feit, dat de prins met zulk een talrijk en gewapend gevolg verscheen, was uitdagend en brutaal, doch op dat oogenblik bleef den resident geen ander uitzicht over, dan te doen, als bemerkte hij niet, hoe geweldig zijn overwicht werd geschokt. Toen de resident later met de prinsen en ook met Dipo Negoro verschillende toasten had gedronken, stond de laatste eensklaps op, en den resident bij het hoofd vattende, riep hij uit „Smissaert! Smissaert! Ge doet mij hartzeer aan; wat is er niet „gebeurd, waarmede gij mij verdriet hebt aangedaannu moet ge „de kans met mij uitmaken, man tegen man, en als ik verlies, kunt „ge uwe begeerte doen te Djocjakarta De resident bleef onbeweeglijk en verstomd zittende genoodigden, gewoon aan de stijve Javaansche étiquette, vooral in tegenwoordigheid der Hooge Regeering, zagen met verbazing en sprakeloos van schrik naar het ongewone tooneelzelfs de bedienden, die gerechten door de zaal ronddienden, bleven vol ontzetting staan. Ooggetuigen verzekerden, dat indien de resident op dat oogenblik één woord gesproken had, al de aanwezige Europeanen vermoord zouden zijn geworden. Yan den resident begaf Dipo Negoro zich tot den Rijksbestierder, pakte ook hem bij het hoofd en zeide: „Ook gij, Danoe Redjo, doet mij veel hartzeer aan; het zoude U „aangenaam zijn, wanneer men mij verwijderde, opdat gij Uw eigen „wil zoudt kunnen volgen. Gij herinnert U niet meer uwe afkomst „van koelies, in het dorp Djapan Na deze woorden geuit te hebben, trok hij den Rijksbestierder met stoel en al achterover, schopte en trapte hem en riep met krijschende stem „Hondenkind, nu eet ge brood met boter, maar vroeger moest ge „u aan drek verzadigen". De Rijksbestierder, na den sultan de machtigste van het rijk, sidderde, sprak geen woord en vergat zelfs zoodanig zijne hooge

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 418