433 Het naar beneden uitvallen van dit nietige stukje metaal, veelal op den begroeiden of drassigen bodem, zal in het gevecht wel meermalen aan de aandacht van den schutter ontsnappen en het is te vreezen, dat juist in oogenblikken van dadelijk gevaar de man nog eenigen tijd doorgaat met het openen en sluiten van den grendel en het aftrekken, vóódat hij tot de ontdekking komt, dat zijn magazijn ledig is. Want in zulke oogenblikken, als aan alle zijden om hem heen gevuurd wordt en de vijand wellicht met het blanke wapen op hem instormt, zal de schutter wel niet veel meer bemerken van het uitblij ven van den knal van zijn eigen schot en den terugstoot. Door dit alles wordt dus de vuursnelheid bedreigd, juist wanneer daaraan de grootste waarde moet worden gehecht. Mag men nu in dit laatste in Europa al weinig of geen nadeel zien, niet over het hoofd gezien mag het worden, dat ginds het infanterie-vuurgevecht over het algemeen een veel regelmatiger verloop heeft dan bjj onze expeditiën, dat onze troepen in het bijzonder blootstaan aan plotselinge aanvallen van een vijand, die uit een hinderlaag te voorschijn springt en met groote doodsverachting strijdt, en dat het gevaar, aan zulke verrassende aanvallen verbonden, grooton- deels kan worden beperkt door aan de Indische infanterie een vuurwapen te geven, dat haar in staat stelt, bij zulke gelegenheden steeds in den kortst mogelijken tijd een 5-tal schoten achtereen af te geven. Wellicht is het niet onmogelijk, aan het ter beproeving gezonden geweer een zoodanige wijziging aan te brengen, dat in de laatstbe doelde wenschelijkheid ware te voorzien. Ook andere wijzigingen waren uitvoerbaar, zonder te breken met de eenheid van stelsel, zooals het doen vervallen van geweerriem en kordonbeugels. Maar al konden deze en dergelijke wenschen een bevredigende oplossing vinden, het hoofdbezwaar tegen het wapen, n. 1. het veel te groote gewicht, blijft bestaan of wordt daardoor althans niet in voldoende mate weggenomen. Nu de verkleining van het kaliber toelaat, een gering gewicht van het geheele wapen te vereenigen met uitstekende ballistische eigenschappen, zoude ik het dan ook zeer wenschelijk achten, ten behoeve van onze infanterie te streven naar een minimum-gewicht en

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 436