443 - genoopt om, zoo mogelijk, gedurende eenige jaren naar het moeder land terug te keeren. Voortdurende ziekte van de echtgenoote, opvoeding van kinderen, de wensch om niet in Indië, maar in Holland aan het examen voor de krijgsschool deel te nemen, het terugzien van bejaarde verwanten, enz., ziedaar de oorzaken, die de meeste Indische officieren naar eene detacheering doen haken. Sympathie voor het Nederlandsche leger en het hartelijk verlangen om gedurende eenigen tijd in die krijgsmacht te dienen, blijven gewoon lijk vreemd aan het besluit om tijdelijk naar Europa te gaan, zoodat ook hieruit niet kan besloten worden tot den wensch om voor goed nader en inniger aan het Nederlandsche leger verbonden te worden. Trouwens, het is misschien hier de plaats, om er op te wijzen, dat de bedoeling van het Koninklijk besluit van 1871, namelijk om door de wederzijdsche detacheeringen a. de Nederlandsche officieren partij te doen trekken van de krijgs- ervaring en de militaire ondervinding die door officieren bij het Ned. Ind. leger kan worden verkregen b. den Indischen officieren gelegenheid te geven, om na hunne in Indië opgedane ervaring, bij de korpsen of militaire inrichtingen in Nederland hunne theoretische kennis, zoowel als hunne kennis op technisch gebied te vermeerderen, zoo ooit, dan zeker tegenwoordig zeer onvolledig bereikt wordt. Wanneer er nog sprake is van een Atjeh-oorlog, dan is het zeker alleen in de beteekenis van een krijg, die 's lands financiën geducht aanspreekt, maar van een gelegenheid, om ervaring en militaire onder vinding op te doen, is reeds sedert lang geen rede meer. Dat onze officieren naar Nederland zouden moeten gaan, om zich theoretisch en technisch te ontwikkelen, wie, die dit in de laatste jaren van de 19e eeuw nog gelooft! Al heeft het versnelde verkeer den band tusschen de beide Neder landsche legers niet nauwer kunnen aanhalen, het heeft zeer zeker de verdienste gehad van ons in staat te stellen, met de wetenschap pelijke beweging in Europa mede te leven en, als het ware steeds tot en met den dag bij te zijn. Op dien grond kan, zooals trouwens reeds meermalen elders is

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 446