530 verwijt moet men echter uiet aan het wapen, maar aan den troep maken Is men bang voor munitieverspilling, dan zou men haast kunnen vragen of het niet beter ware, onzen ouden snaphaan en lontslot maar weer in te voeren. Gaan wij echter de laatste oorlogen na, waarin de tromplader als vijand stond tegenover den achterlader, d.i. den oorlog van 1866, dan lezen wij hierover in de Allgem. Mil. Zeitung 1881, N°. 93, blz. 739; „Die Preusische Infanterie verbrauchte in 1866 weniger Patronen als jemals in einem Peldzug. Es verschosseu sich weniger Abthei- lungen als zu zeiten der glatten Muskete. Boten sich sichtbare ziele, darin geniigte ein kurzes schnellfeuer um sie zum halten odei' umkeh- ren zu bringen, im Schiitzenkampf, war der mit Hinterlader bewaff- nete rasscher fertig als sein Gegner, es war nicht nöthig seine Deckung auf zu geben". Volstrekt zeker is het bewezen, dat de tromplader meer patronen verbruikte dan de achterlader. De Oostenrijkers gebruikten gemiddeld 64 patronen tegenover de Pruisen 7. (Beiheft 10 zurn Mil. Woclienblatt 1881, blz. 442). Een sneller vurend geweer verbruikt dus minder patronen, dan een wapen waaruit men langzamer vuurt, altijd om hetzelfde doel te bereiken. Hieruit kunnen wij dus de gevolgtrekking maken, dat een repeteer geweer op zijn beurt ook minder patronen zal verbruiken, wanneer het staat tegenover den enkellader, daarbij in het oog te houden, het moreele overwicht, dat de manschappen met een reperteergeweer bewapend, hebben. Nemen wij schutters met denzelfden graad van geoefendheid, dan zullen zij, die een repeteerwapen bezitten, in denzelfden tijd grooter verliezen teweegbrengen bij de tegenpartjj, dan zij die een enkellader bezitten. Van slecht gerichte schoten, zal men grooter uitkomsten verkrijgen, indien in een zelfden tijd meer patronen kunnen verschoten worden; de moreele invloed der plotseling intredende verliezen zal derhalve ook grooter zijn. Een repeteergeweer verdient daarom de voorkeur boven den enkellader. Ten einde de verschillen in vuursnelheid aan te geven, dient onder- volgende tabel

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 533