588 Zij mogen niets reglementeeren, doch alleen aangeven volgens welke beginselen zal worden tewerkgegaan bij het nemen van tactische maatregelen, alsmede bij de keuze der daarbij te bezigen soorten van vuur en vormen van beweging en gevecht. De vuren welke mogen worden toegepast en de vormen waaruit mag gekozen worden, moeten deels in het voorschrift voor de schiet oefeningen, deels in de verschillende scholen worden gegeven. Gevechtsvoorschriften voor onderofficieren en voor soldaten daar entegen, moeten op stellige wijze en nauwkeurig voorschrijven, hoe zij in het gevecht moeten handelen als zij een bevel ontvangen, of ook wanneer zij geen bevel ontvangen. Dit verschil in karakter tusschen gevechtsvoorschriften voor offi cieren en onderofficieren, om van soldaten niet te spreken, vloeit geheel en al voort uit het verschil in opleiding, ontwikkeling en roeping, die van den officier het beredeneerd leidende, van den onderofficier het blind uitvoerende element in de troepenaanvoering maakten. Het uit zich in het verschil tusschen bevel en opdracht. Moet bij het ontvangen van eene opdracht de officier zijne bevelen geven op grond van velerlei overwegingen, de onderofficier geeft zijne bevelen steeds op grond van een ander bevel, en behoeft dus slechts te weten wat hij doen moet, als hem dit of dat wordt bevolen. Yoor hem moet het gevechtsvoorschrift derhalve nauwkeurig aange ven wat hij bij de verschillende bevelen, die hij ontvangen kan, te doen heeft. Uit den aard der zaak moeten deze bevelen tot een gering aantal beperkt blijven. In de derde plaats moeten zooowel de voorschriften voor het ge vecht als de soorten van vuur en als de verschillende bewegings- en gevechtsvormen steunen op degelijke beginselen van gevechtsvoering, op de lessen in onderscheidene gevechten opgedaan, op de moreele waarde der eigen troepen en van de vijanden, die zij te bestrijden zullen hebben, op de betrekkelijke waarde van eigen en anderer strijdmiddelen Zij moeten geschikt zijn om toegepast te worden op de terreinen, die als gevechtsterreinen het meest in aanmerking zullen komen en daarom rekening houden met de meerdere of mindere geschiktheid dier terreinen voor beweging in gesloten of in verspreide orde', voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 541