542 moet dekken, alsmede de stelling van waaruit zij dat moet doen. Vervolgens moet hij het gevechtsveld verlaten en op een geschikt punt de terugtrekkende troepeu met nadere bevelen afwachten. Op deze grondbeginselen volgen nu de voorschriften voor het gevecht van de compagnie, het bataljon, het regiment en de brigade. Bij het gevecht der compagnie wordt vooropgesteld, dat deze alle reglementaire bewegingen als: oplossen, verzameleu enz op een kort bevel of een wenk van den aanvoerder uitvoeren kan. De zeer wei nige zinsneden, die nu verder het gevecht der compagnie behandelen, leveren niets bijzonders op, voornamelijk omdat de compagnie bijna altijd in bataljonsverband vecht. Het bataljonsgevecht wordt gevoerd met compagnieën, doordien de bataljonscommandant aan de compagniescommandanten opdrachten geeft, bij de uitvoering waarvan hij alleen dan ingrijpt, als hij ziet, dat er misverstand heerscht of dat eene fout wordt begaan. Bij het uitvoeren van hunne opdrachten moeten de C. C. zorgen het verband met elkaar niet te verliezen en de B. C. er voor waken dat het verband tusschen de compagnieën behouden blijft. In den regel doet de B. C. goed als hij de oplossing van geheele compa gnieën tracht te voorkomen door desvereischt al dadelijk bij den aanvang van een gevecht meerdere compagnieën naast elkander op te stellen. De bewegingen van het eenmaal ontwikkelde bataljon zijn alleen door het aangeven van een gemeenschappelijk marschrichtingspunt te regelen. De grootste trontbreedte door een in gevecht zijnd bataljon in te nemen is die van de vier ontwikkelde compagnieën, doch door die in te nemen heeft de B. C. een groot deel van zijn invloed op den loop van een gevecht uit de hand gegeven; eene smalle en diepe opstelling is de beste. Voor de doorvoering van een gevecht moet de B. C. minstens één compagnie tot zijne beschikking houden. Invloed op het vuurgevecht kan hij alleen uitoefenen door de reservemuniiie naar de juiste pun- teu te zenden. Het tirailleurgevecht ligt in de hand der compagnieën. De regels voor het gevecht van het regiment zijn ongeveer dezelfde; de B. C. werkt met bataljons. Bij de regels voor het gevecht der brigade wordt gewezen op het

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 545