544 tieve gevechtsvormen voor de compaguie en het bataljon, bepalingen voor de voordeeligste plaatsing van tirailleurlinie, soutiens en reserveu met de afstanden tusschen die onderdeelen, eene aanwijzing voor de plaatsen van compagnies- en pelotonscommandanten, een maximum geyechtsfront, bepalingen voor het geven van bevelen en gebruik van signalen. Verder opgaven wanneer de voorloopige gevechtsvorm moet aange nomen worden, hoe in dien vorm wordt voortgerukt, wanneer tot den definitieven gevechtsvorm wordt overgegaan, hoe in die formatie terrein wordt gewonnen, wanneer moet worden verspreid en het vuur moet worden geopend, hoe de sprongen worden verricht, hoe de linie moet worden versterkt, wanneer snelvuur moet worden afgegeven en hoe de stormaanval moet worden uitgevoerd. Eindelijk nog hoe in verspreide orde van front kan worden ver anderd, hoe kan worden teruggetrokken, hoe de vuren moeten worden aangewend, dat voor munitieaanvulling moet worden gezorgd, en hoe een cavalerieaanval moet worden afgeslagen. Al deze zaken zijn reglementair voorgeschreven, doch weinig in overeenstemming met de eischen der hedendaagsche gevechtsvoering. Plet tweede gedeelte omvat de voorschriften voor de gevechts- excercitiën, die niet bindend zijn, doch in het gevecht zooveel moge lijk moeten worden opgevolgd. Daarin worden na eenige regels die betrekking hebben op de oefe ning, schema's gegeven van de verdediging en den aanval door de compagnie en door het bataljon, vaneene stelling, een bosch, ver schillende soorten van defile's, bewoonde plaatsen, artillerie en veld- versterkingen, een en ander toegelicht door terreinschetsen. Deze schema's worden voor de compagnie alleen als zelfstandig op tredend of in grooter verband strijdend gegeven, doch voor het bataljon bovendien nog onder allerlei omstandigheden, n 1. als vleugelbataljon, als omtrekkende of demonstreerende troep, als voorhoede- en als achterhoedebataljon. Ook van deze schema's moet gezegd worden dat zij, afgezien nog van het vele kunstmatige dat zij bevatten, niet in overeenstemming zijn met de hedendaagsche tactiek van het gevecht. Tooh komt er iets in voor, dat wel der aandacht waardig is, n.l. de

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 547