553 Verder moeten de inkomsten niet worden over het hoofd gezien en is de vraag gewettigd, wat men liever doet, twee jaren in Neder land blijven met een armzalig traktementje of één jaar, beschikkende over eenigszins ruimere middelen P Voor hen, die voldoende met het aardsche slijk zijn gezegend om gedurende twee jaren volop van het leven in Europa te kunnen genieten is het tienjarig verlof misschien geene verbetering, inaar daar die gelukkigen in het officierskorps verre in de minderheid zijn, ja zelfs met een lantaarn moeten worden gezocht, mag hun oordeel over deze aangelegenheid niet tot ontevredenheid stemmen. Eene andere stap in de goede richting zou het zijn, wanneer aan de landsdienaren, dus ook aan de officieren, werd vergund, om in den vervolge bij de reis naar Europa desverkiezende een anderen dan den gebruikelijken weg te volgen en hun daarom de vrijheid werd gelaten om via Kaapstad of Yokohama en San Frangisco te repatrieeren dan wel eerst een uitstapje te maken naar Australië, om vervolgens van daar rechtstreeks naar het moederland terug te keeren. De gevallen van officieren die op hunne thuisreis Kaapstad willen aandoen, dan wel vooraf Melbourne of Sydney zullen willen bezoeken, zullen wel is waar niet talrijk zijn, doch kunnen altijd voorkomen. Evenals ik, zullen ook mijne lezers wel vrienden en kennissen hebben, die wegens particuliere dan wel familieaangelegenheden gaarne eenigen tijd in Zuid-Afrika zouden willen vertoeven, maar bij de tegenwoor dige bepalingeu niet in staat zijn aan dit verlangen te voldoen. Minder betrekkingen voorzeker bestaan er tusschen de bewoners van Australië en die van onzen archipel, maar toch staat het te bezien of, als de mogelijkheid bestond, een kijkje in dat belangwekkende land te gaan nemen, daarvan niet door verscheidene officieren zou worden gebruik gemaakt. De overtochtsgelden aan boord van de Engelsche stoomschepen zijn in den regel zoo matig gesteld, dat bij de 700 gld., die het Ned.-Ind Gouvernement voor de passage naar Nederland beschikbaar stelt, voor een uitstapje naar Australië niet zoo heel veel zal behoeven te worden gevoegd Meer echter zou er gebruik gemaakt worden van den grooten toer Dl, I, 1193. 30

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 556