65 „In de tweede plaats is het dakoverstek veel te gering. Het feit, „meermalen door mij geconstateerd, dat bij zware regens de vloer „van de til tot in het midden doornat regent, bewijst dit beweren „ten volle. „Daartegenover staat, dat bij helder weer de zon krachtig in het „inwendige van het hok schijnt, zoodat dan ook de temperatuur „in de til op het midden van den dag opvallend hoog is. Dit vindt „daarenboven ook nog zijn oorzaak in het materiaal van de dakbe dekking. Sirappen mogen eene goede bedekking zijn voor eenigszins „hooge daken, of daar waar een dakbeschot wordt toegepast, waar „men zooals bij een duiventil aan eene geringe hoogte van het dak „gebonden is, komen sirappen mij voor een minder geschikt dak- materiaal te zijnatap met windroosters, waarop de duiven gemak kelijk kunnen staan, zoude m. i. beter aan het doel beantwoorden. „Bij onze duiventil zijn de nest- en paarhokken tegen den met „planken gesloten achterwand van het hok aangebracht; daar die „wand op het O. ligt, is 's morgens de temperatuur in die hokken „vrij belangrijk. Het is niet onmogelijk} zelfs waarschijnlijk} dat „hieraan voor een gedeelte het mislukken van zoovele broedsels moet „worden toegeschreven, door het min of meer stollen van het wit „der eieren, tengevolge van te groote hitte, en door het minder „geregeld broeden der duiven, die wel niet bij voorkeur gedurende „den geheeleu dag in die warme hokken zullen blijven. „Wat de plaats van de til betreft, deze is al zoo verkeerd moge- lijk. Yooreerst is die plek van alle kanten door hooge muren „omgeven; uitzicht hebben de duiven daardoor niet, terwijl de dieren „daardoor bemoeilijkt worden in het terugvinden van haar verblijf. In het Italiaansche voorschrift wordt uitdrukkelijk bepaald, dat de til zoo hoog mogelijk geplaatst moet worden en dat de buitenzijden met helle kleuren moeten worden beschilderd, om de terugkomende „duif reeds in de verte als baken te dienen. Een ander gevolg van „de besloten ligging is, dat de til bloot staat aan wervelwinden, die, „wanneer het zooals te Willem I gedurende een groot gedeelte van „het jaar het geval is, hard waait, om de til gieren en het verblijf „daarin alles behalve aangenaam maken. Dl. I, 1893. 5 T)

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 68