72 Dat verder door de nieuwe organisatie „de weerkracht van het „Indische leger" niet zal worden verhoogd, en evenmin kan worden toegegeven, dat de minister slechts door „bezuiniging op... neven taken" getracht zou hebben, de uitgaven te beperken, zal gaande weg worden aangetoond. En hier komen wij van zelf reeds tot onze tweede opmerking van algemeenen aard, n. 1.dat de Memorie van Toelichting over het ge heel de strekking heeft, de reorganisatie voor te stellen als een maat regel, waardoor de kracht van het wapen der infanterie belangrijk zal toenemen, terwijl dit toch in geenen deele het geval zal zijn en er eerder van verzwakking gesproken behoorde te worden. In den loop onzer beschouwingen zullen wij dan ook stuiten op meerdere uitdrukkingen van de M. v. T., die van ongegrond opti misme getuigen en die bij een onnadenkenden lezer wellicht groote verwachtingen voor de toekomst zouden kunnen opwekken. Yoor ons allen echter, die geroepen zijn onze taak in het Indische leger te vervullen, zouden zulke ongegronde verwachtingen voor de toekomst niet zonder gevaar zijn en het is dus juist in het belang van het leger wenschelijk, ons al dadelijk een juiste voorstelling te vormen van datgene, waarop wij voorbereid moeten zijn. De intrekking van den luitenant-kolonelplaatselijken commandant te Padang heet in de M. v. T. „eene bezuinigingdoor terug te keeren tot den toestand, die voor- „heen ter Westkust van Sumatra bestond en die toen zeer goed voldeed, „waarbij n. 1. het plaatselijk commando te Padang met het bevel over „het garnizoens-bataljon in één persoon vereenigd was. Nu deze betrek kingen gesplitst zjjn, kunnen de werkzaamheden der beide hiervoor aan gewezen hoofdofficieren niet gezegd worden evenredig te zijn aan hunne „inkomsten". Dat dus het bevel over het sterke garnizoens-bataljon geen vol doende werkkring voor een hoofdofficier geacht wordt, zal zeker ieder officier in de hoogste mate verbazen. Yoor ons althans is dit een geheel nieuw gezichtspunt in zake legerorganisatie en wij zijn er niet in geslaagd, in de samenstelling van andere legers een toepas sing van zulk een beginsel te vinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 75