344 Ad VII. Een hooger chef heeft niet het recht eene conduitelijst ter fine van wijziging terug te zenden, wanneer de invulling, alhoe wel in overeenstemming met de voorschriften alleen in strijd is met hetgeen hij wenseht vermeld te zien. Een goed voorschrift, dat stilzwijgend ook in Indië bestaat, doch daarom wijl het niet zóó duidelijk gedecreteerd is nog niet altijd opgevolgd wordt. Nomina sunt odiosa. Het is nog zoo heel lang niet geleden, dat een majoor, bataljonscommandant, medio December de jaarlijksche conduitelijsten van zijne officieren in potlood voorshands ingevuld zijnen afdeelingscommandant toezond, met de vraag of het zoo goed was endat die afdeelingscommandant dien maatregel niet afkeurde, de conduitelijsten corrigeerde en daarua terugzond, om ze in inkt te doen overschrijven. Het zou ons niet moeielijk vallen meerdere bijdrageu te leveren van „onzelfstandigheid van bataljonscommandanten" en „te ver gaande inmenging op dat gebied van afdeelingscommandanten" en willen alleen daarvan zeggen, dat de vele goede chefs niet te na gespro ken op dat gebied nog niet alles is, zooals het behoort. Ten slotte nog eene opmerking over eene aanschrijving van voor verleden jaar, waarin de wil van de n Legercommandant werd kenbaar gemaakt, dat een kapitein uiet meer tot majoor moest worden bevorderd, als deze niet minstens ééne vreemde taal behoorlijk wist te spreken, terwijl in diezelfde aanschrijving geen enkel woord voorkwam, dat de officieren daarvan zouden moeten worden onderricht. Wij nemen grif aan, dat toen is over het hoofd gezien, om te gelasten, dat de chefs deze verscherpte resolutie ter kennis hunner officieren zoudeu brengen, opdat deze zouden geprevenieerd zijn, hoe de chef op het eind van het loopende jaar hunne bekendheid met vreemde talen zou onderzoeken doch nemen intusschen de vrijheid, hiervan te gewagen, omdat het achterwege laten van die lastgeving moet worden afgekeurd. Publiciteit van alle voorschriften dienaangaande is een billijke eisch van den kant van hen, wier toekomst geheel afhangt van de over hen uit te brengen beoordeeling. EliN oud-hoofdofficier.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 347