83 Het aantal leden van de Yereeniging hangt van geheel andere omstan digheden af en is door geen statistiek te bepalen, waarom ik dan ook de conclusie van den schrijver betreffende het aantal leden van de Yereeniging in de toekomst niet kan aannemen. Na het aantal leden, worden de door hen te betalen contributiën in beschouwing genomen. Hoewel het niet pertinent wordt gezegd, straalt toch in de toelichting voldoende door, dat zoodra de Yereeniging in normalen toestand verkeert, de te storten contributiën te hoog worden geacht. Ook dit kan ik den schrijver niet toegeven. Eene maandelijksche contributie van f 2.40 voor een luitenant, 3.60 voor een kapitein en 4,80 voor een opper- of hoofdofficier komt mij niet voor, te gaan boven de financieele krachten van die actief dienende officieren; het zoude misschien wenschelijk zijn zoo mogelijk de contributiën van de gepensionneerde officieren een weinig te verminderen. De beschouwing over het doel der Yereeniging acht ik niet geheel juist. Het doel is niet het kameraadschappelijk verleenen van hulp aan nagelaten betrekkingen, maar het onderling verleenen van die hulp aan de nagelaten betrekkingen onzer kameraden. Hoewel de Vereeniging nog slechts 5 jaar bestaat, is het onderling verleenen van hulp aan nagelaten betrekkingen van veel ouderen datum. Destijds geschiedde dit op verschillende wijzeneen daarvan en wel de meest kiesche was wel het voor hoogen prijs koopen op vendutie van de nagelaten goederen van den overleden kameraad. De toestanden zijn sedert veranderd; verschillende oorzaken hebben die wijze van ondersteuning in onbruik doen geraken, terwijl daaraan bovendien ook het nadeel was verbonden, dat de druk daarvan op slechts een klein gedeelte van de kameraden werd gelegd. Herhaaldelijk kwam het echter nog voor, dat de nagelaten betrek kingen van kameraden ondersteuning behoefden. Om daarin te voorzien, werden inteekeningslijsten rondgezonden, verlotingen gehou den enz., maar een ieder zal het mij wel moeten toegeven, dat het geven van ondersteuning op deze wijze minder kiesch was en het wenschelijk was daarin verandering te brengen. Met dit schoone doel nu werd onze Yereeniging opgericht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 86