1)E EXPEDITIE NAAR ZUID-FLORES. (11 Mei tot 19 November 1890). {Met eene kaart). Alvorens eene beschrijving van deze expeditie te geven, zal het niet ondienstig zijn, als inleiding eenige bijzonderheden van het eiland Plores te vermelden. In het Tijdschrift voor Ned. Indie 1885 Deel II, Prof. Veth, vin den wij onder meer het volgende opgeteekend. Het eiland Flores, het grootste der kleine Soenda eilanden, strekt zich uit van 8°5/ tot 901 Z. B. en van 119°49' totl23ol' O. L. van Greenwich. Het be slaat eene oppervlakte van 300.2 geographische mijlen met eene bevolking van naar gissing 250.000 zielen. De eerste Europeaan, die Flores bezocht, was een Portugees del Oano, de opvolger van Magelhaan, die in 1522 door straat Flores stevende. Deze reiziger drong evenwel niet in het binnenland door, doch bepaalde zijne onderzoekingstochten en handelsrelatiën tot de kust streken. Omtrent den oorsprong van den naam Flores vinden wij vermeld, dat die waarschijnlijk afkomstig is van den naam Tandjong Boenga of Bloemenkaap, d. i de naam van den N. O. hoek van het eiland op 122°50 O. L. en 8°3' Z. B, dien de Portugeezen waarschijnlijk door Kaap Flora vertaalden en met welken naam zij langzamerhand het geheele eiland gingen aanduiden In het begin der 17" eeuw vestigden zich de Portugeezen in het N. O. gedeelte van het eiland, waar zij een fortje bouwden, ter plaatse waar men nu Larantoeka vindr. Nog heden ten dage vindt men in de omstreken aldaar hunne af stammelingen, die bestempeld worden met den naam van Zwarte Por tugeezen (Portegies itam). Zij zijn Roomsch Catholieke Christenen en stamden af van Portugeezen en Inlandsche vrouwen, die zich aan- Dl. II, 1893. 7 Bat. Nieuwsblad.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 112