102 vankelijk te Larantoeka vereenigden onder het bestuur van den Por tugees Gonsalvo d'Ornay. Deze Portugees verplaatste zich later met een gedeelte van zijne onderhoorigen naar Oikoessi, N.'W. gedeelte van Timor, huwde daar met eene dochter van den vorst van het naburige landschap Ambenoe en werd door het Portugeesche bestuur van Goa erkend als opperhoo t van Oikoessi en omstreken onder den titel van Teninti Generaal, d. i. Luitenant-Generaal Tn de 17» en 18" eeuw werden door de Zwarte Portugeezen en hunne bondgenooten op Timor oorlogen gevoerd tegen de Nederlanders. De Zwarte Portugeezen, die de Portugeesche taal gebrekkig spreken en Christenen zijnde, eene zekere mate van beschaving bezitten, worden wat hun karakter betreft, afgeschilderd als te zijn wraakgierig, ach terdochtig en afgunstig. Niet zelden heulden zij met de zeeroovers, die de omstreken onveilig maakten. Tot het jaar 1859 behoorde het N. O. gedeelte van Flores aan Portugal, doch is het, bij het toen gesloten tractaat te Lissabon, aan Nederland afgestaan en sedert zijn de Zwarte Portugeezen aan liet Nederlandsch gezag onderworpen. Hunne afstammelingen zijn echter aan het bestuui geb even en vindt men het geslacht der Portugeesche grooten behouden gebleven m Don Lorenco Dias Yierra Godinho Radja van Larantoeka. Don Andrez Ximenes da Silva Radja van Sikka en Don Francisco da Silva Radja van Nita. De bestaande Portugeesche sterkte, eene vierkante aarden redoute met 2 cirkelbastions, werd toen door ons bewapend en bezet met 40 man. Deze bezetting is sedert tal van jaren opgeheven, terwijl thans te Larantoeka een Nederlandsch ambtenaar is gevestigd met den titel van civiel gezaghebber. Yan de betrekking der O I.C. tot het overige gedeelte van Flores vinden wij het navolgende vermeld. In de le helft der 17c eeuw werd zoowel Bima als geheel Flores als eene onderhoorigheid van Goa beschouwd en werden beiden dus begrepen in het Bongaaische tractaat door Speelman in 1667 gesloten. Bima werd echter geheel aan de suprematie van Goa onttrokken Dr, j, J. ,1e Hollander, Land- en Volkenkunde, He deel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 113