104 kampong zich als eene onderhoorigheid der Compagnie. De latere vestiging te Endeh was hiervan het gevolg. In het jaar 18S9 is met den radja van Endeh en diens rijksgroo- ten voor het eerst met het Gouvernement een contract aangegaan en in 1861 vernieuwd. De inhoud van het contract bevat in hoofdzaak 't volgende: n. 1. dat de radjas en de rijksgrooten van Endeh zullen erkennen, dat hunne rijken een gedeelte uitmaken van N. O. Indië en voorts zich te verbinden om met het Gouvernement in vrede, vriendschap en bondgenootschap te leven. Bepaalde de invloed der O.I.C. zich toen ten tijde tot de kuststreken, thans strekt zich de macht van het Gouvernement niet veel verder uit, en is van het eiland Flores, ofschoon in naam eene onderhoorigheid van het Ned. O. I. Gouvernement, het binnenland geheel onbekend en de bevolking nagenoeg onafhankelijk. Volgens de laatste mededeelingen en opgaven is het eiland Flores thans verdeeld in 1°. Westelijk-Flores of Mangeraai, (bekend onder den naam van het gebied van Bima), zich uitstrekkende van de W estkust tot de kampongs Nanga-ramo in het Zuiden en Potta in het fsoo'den, tevens de officieele grens aangevende tusschen het Gouvernement van Celebes en de Residentie Timor. De bevolking zelve beschouwt evenwel de Aiméreh als de Zuidelijke grens van het gebied van den radja van Bima en het onafhankelijke binnenland van Midden-Flores. 2°. Midden-Flores, bevattende het rijk van Sikka, het rijk van Paga en het gebied van den radja van Endeh. 3°. Oostelijk-Flores of het rijk van den radja van Larantoeka. Beide laatsten ressorteeren onder de residentie Timor. Het gebied van den radja van Sikka, die in de kampong Sikka Besar resideert, strekt zich uit, althans in naam, over geheel Midden- Flores, van de rivier Nanga-gethe ten Oosten, tot Kota-djogo aan de Noordkust en zoo langs den meridiaan van den Kéo naar de Zuidkust. Het rijk van Paga en het gebied van Endeh, beide ingesloten door het rijk van Sikka, zijn twee onafhankelijke rijken, die een eigen bestuur hebben en rechtstreeks aan het Gouvernement onderworpen zijn. Het gebied van den radja van Larantoeka strekt zich uit over het

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 115