112 - zee in vuur eu vlammen staan, de schuldigen leveren wij uiet uit, evemniu als wij de goederen zullen teruggeven Van de bevolking van Soei was men tevens te weten gekomen, dat de kampongs Eko-t'eto en Wolo-wioe onder leiding vau Ango- Molo, een voornaam Rokka hoofd, zich aan den verraderlijken aan val op den mijningenieur van Schelle en diens tochtgenooteu hadden schuldig gemaakt en dat de geroofde goederen in het bezit waren van Ango-Molo en diens kinderen. De kampongs Eko-feto en Wolo-wioe zouden diep in het binnen land liggen, terwijl Ango-Molo werd genoemd als te zijn het invloed rijke hoofd der beide kampongs. Na de terugkomst van den expediciecommandaut van de Zwaluw, werd om 10 ure v. m. een detachement onder den leu luitenant E. P. J. Geluk aan den wal gezonden om het strand te verkennen en eene voorloopige bivouakplaats op te zoeken. De verkenning werd door den kapitein van Baarda zelve geleid. Inmiddels hadden zich bij het verkenniugsdetaehement een 30-tal Timoreesche Alfoeren (hulptroepen) gevoegd, die even te voren van de Zwaluw aan de monding der Aiméreh waren ontscheept. Behalve onder hun kamponghoofd en hunne méos (voorvechters) stonden de Alfoeren ouder leiding van den heer Pel, een inwoner van Timor Koepang, die als tussehenpersoon fungeerde en bekend heette te zijn met de taal, zeden en gewoonten dier lieden. Aan den linkeroever eener rivier, door de Eudehneezen de „Ai méreh" d. i. groote rivier, doch door de bevolking dier streek zelf, met het oog op het groote aantal in hare nabijheid gevonden mokeh- of lontarpalmen Wai-mokeh genoemd, werd op 500 Meter van het strand op een plateau, de Goenoeng Ispahi, eene geschikte bivouakplaats gevonden. (Deze naam Ispahi doet ons denken aan eene vroegere nederzet ting der Portugeezen hier ter plaatse). Het omliggende terrein verkend zijnde, werd om 12 ure m. een begin gemaakt met de ontschoping der troepen en dwangarbeiders, welke ontscheping, dank zij de kalme zee, in de beste orde afliep. Om 2'/2 ure n m. bevond zich de geheele expeditionnaire macht op den Ispahi en werd hier het bivouak betrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 123