118 tijd niet veel gebruikt en in onzen burgeroorlog ook slechts tegen het einde van dien krijg. De Coehoornmortier, in onzen oorlog gebezigd, woog met blok 73 KG. Het blok had vier handvatsels, en de mortier kon gemak kelijk door 4 man gedragen worden. Hij wierp een ronde granaat kartets tot op ongeveer 1100 M. Een paar werden met succes gebruikt in den slag van Cold Harbor, en op verschillende tijdstippen in de loopgraven voor Petersburg. Het mortiervuur werkte demoraliseer end bij beide partijen. Batterijen werden tot zwijgen gebracht door mortiervuur, op welke het directe vuur van veldartillerie en draagbare wapenen geene noemenswaardige uitwerking had. Slechts tien mortieren schijnen ooit tegelijk gebruikt te zijn. Dat was geen voldoend aantal om ze tot een belangrijken factor te makenmaar de uitkomsten die zij gaven, bewezen duidelijk de waarde van verticaal vuur in operatiën op het gevechtsveld. Aangespoord door eene zeer algemeene erkenning van de voor- deelen van verticaal vuur, ontwaakte in de legers van het Europee- sche vasteland een merkbare ijver in het ontwerpen van veldmortieren met bijbehoorende uitrusting. Hierin namen de Russen het initiatief. Zij hebben een veldmortier van 15 cM. ingevoerd, die een gewone gra naat werpt van 32 KG. (eene springlading van 4.5 KG. daarin be grepen) en eene granaatkartets van ongeveer 32 KG. die zeshonderd acht en dertig kogels bevat. De mortier werpt tot 3750 M. De grootste lading is 2.75 KG. Deze is onderverdeeld in halve en kwart ladingen, zoodat vier verschillende ladingen kunnen gebezigd worden. De mortier ligt en wordt afgevuurd op een geregelde rader affuit, de neêrwaartsche schok van het schot wordt opgevangen door twee buffers onder de as, welke onder het vuur op den grond zijn neergelaten. De Russen zijn tot het invoeren van veldmortieren gedreven door hunne ervaringen bij Plewna. Hier vuurden onafgebroken gedurende drie dagen 400 veld- en 20 belegeringskanonnen (de laatste van 15 cM.) op drie schansen zonder eenige noemenswaardige uitwerking op de werken of op de troepen er binnen. Omgekeerd, in 1864, werd het vuur van eene batterij van 10 mortieren gericht op eene vooruitgeschoven batterij van de Geconfe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 129