121 De 9 cM. mortier der Vereenigde Staten is wel geschikt voor het gebruik als een werkelijke veldmortier, mits ontdaan (en dat is zeker mogelijk) van bedding en broekingen. Hij weegt zoo licht, dat hij gemakkelijk door een paar man kan behandeld worden. Hij kan afgevuurd worden, rechtstreeks op den grond staande en er is geen zeer zwaar voertuig noodig om hem te vervoeren. Een kar of wagen met één paard zou alleszins toereikend zijn om hem met 12 schoten gemakkelijk te verplaatsen. Een andere kar met één paard zou nog 40 schoten kunnen vervoeren. Voor meer munitie zou een afzonder lijke trein gewenscht zijn. Zulks zou voor één paard geen onredelijke vracht zijn, vooral wanneer men let op het feit, dat zelden eene grootere snelheid noodig is dan die der infanterie In tijd van nood kan men eene schikking treffen, zóó dat het stukscommandantspaard mede wordt aangespannen om sneller en door moeilijk terrein te avanceeren. Een kar met één paard kan gereedelijk bewogen worden over alle terreinen, die voor infanterie begaanbaar zijn, en men heeft een ruime keuze van stellingen, uithoofde van de groote dracht en beweegbaarheid. De vraag, welk kaliber het best geschikt is voor veldmortieren, hangt samen met het gebruik dat men er zich van voorstelt. Is het hun taak om blindeeringen te vernielen, dan behooren zij meer eigen aardig tot den belegeringstrein. Want geen troepenmacht kan eene voldoende blindeering improviseeren op het gevechtsveld. Is het de bedoeling een troep binnen een vluchtig werk te treffen, dan schijnt een klein kaliber voldoende. Zij die ondervinding hebben van veldartillerie, vooral op zulke slechte wegen als er in de Yereenigde Staten legio zijn, zullen het belang van licht- en beweegbaarheid erkennen. Het is gemakkelijker, vlot over den weg te rijden met vier afzonderlijke voertuigen elk van 500 KG., dan een moeilijk punt van den marschweg te passeeren met een enkel voertuig van 1900 KG. De vier kleinere stukken zullen, behalve in uitwerking op levende doelen, achterstaan bij het eene groote, maar ter wille van de grootere beweeglijkheid behoort in het medevoeren van een kleiner gewicht berust te worden. De Russische 15 cM* mortier, die een projectiel van 32 KG. werpt, weegt met zijn voorwagen en 380 KG. aan projectielen 1900 KG.>

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 132