122 en vereiacht tot vervoer 6 paarden. "Vier 9 cM. mortieren met voorwagens die 435 KG. aan projectielen medevoeren en in één salvo ruim 26 KG. projectielgewicht werpen, vereischen slechts 4 paarden. Het gewicht van de verschillende buitenlandsche veldmortieren, op gelegd en bepakt, wisselt af van ruim 1900 tot 2520 KG. Wel is waar zal een paard dat alléén trekt een ietwat zwaarder last te verplaatsen hebben dan elk van de 6 paarden, maar gewoonlijk zal men geen snelle bewegingen eischen, en in moeilijke omstandigheden kunnen de kanonniers en de bereden stukscommandant de noodige hulp verleenen. Rechtstreeks aarden veldversterkingen te vernielen, is zoo goed als onuitvoerbaar en eischt zulk een munitieverbruik dat het verwerpelijk is zulks te beproeven, hetzij door direct of door verticaal vuur. De eenige bestemmiug van het vuur uit den veldmortier behoort te zijn, menschen buiten gevecht te stellen. Een mortier van klein kaliber zal aan dat doel beantwoorden. Nochtans moet het grootste kaliber, dat met den eisch der vervoerbaarheid vereenigbaar is, gekozen wor den, om langs den voordeeligsten weg het te bereiken maximum van uitwerking te verkrijgen. De 9 cM. mor;ier beveelt zich zelf daartoe aan, waarbij komt dat hij, van hetzelfde kaliber zijnde als onze zware veldkanonnen, het scheppen van een nieuwen voorraad projectielen van afwijkend kaliber overbodig maakt. Baron van Coehoorn werd geleid tot het ontwerpen van den veld mortier door de overweging, dat de vereenigde uitwerking van een zekere massa projectielen veel grooter is dan de uitwerking, verkregen door opvolgend de projectielen te verschieten, waaruit die massa was samengesteld. Dit is volmaakt juist te noemen, vooral wanneer men let op het moreel effect. Een troepengedeelte zal zonder gedemora liseerd te zijn 50 °/0 van zijne sterkte verliezen in een veldslag van een dag; maar als het 25 °/0 verliezen lijdt in slechts een paar minuten wordt het ougetwijfeld door een paniek bevangen en is het gedemo raliseerd. Succes in militaire operatiën is meestal het deel van die partij, die het aangrijpingspunt met vuur overstelpt. Hoe machtig een geconcentreerd artillerievuur uit een groot aantal vuurmonden kan werken, is herhaaldelijk in de oorlogen van den laatsten tijd gebleken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 133