VOORSCHRIFT VOOR HET ONDERRICHT IN HET BAJONETSCHERMEN Toen voor eenige maanden genoemd voorschrift verkrijgbaar werd gesteld, schafte ik mij onmiddellijk een exemplaar aan, zeer benieuwd als ik was, naar den inhoud. Ik kan echter niet zeggen, dat het voorschrift ook maar eenigs- zins aan mijne verwachtingen voldeed. In 't kort wil ik daarom het boekje behandelen. Inleiding. In de le alinea staat: „Het bajonetschermen heeft ten doel den Infanterist behendigheid te leeren in het gebruik van het geweer als stootwapeu, alsmede tegenwoordigheid van geest en vastberadenheid in oogenblikken van gevaar, wanneer de gelegenheid ontbreekt om van het geweer als vuurwapen gebruik temaken(Ik onderstreep). Zou het niet juister zijn, in stede van het onderstreepte, te zetten„wanneer van het geweer als stootwapen moet worden gebruik gemaakt 4e alinea. „Manschappen, die door bijzondoren aanleg en ijver uitmunten of tot prevöt of meester opgeleid wenschen te worden, ont vangen afzonderlijk onderricht, op de wijze door den Korpscommandant te regelen." Zoude het niet wenschelijk zijn, hieraan toe te voegen „Dit afzon derlijk onderricht zal zoomin mogelijk gedurende de uren, dat de man schappen anders geen dienst zouden hebbengegeven worden" Anders toch zal van den ijver dier afzonderlijk te oefenen militairen spoedig niets meer te bespeuren zijn. Het beste ware misschien, bedoelde manschappen gedurende de schermoefeningen tot eene afzonderlijke klasse te vereenigen en onderwijs te doen geven door een meester. Blz. 2 staat: „Bij het trekken moet zooveel mogelijk van geweren met inschui vende bajonet gebruik worden gemaakt". (De onderstreping is van mij.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 136