- 126 Dit is eene zeer goede bepaling; de eerstbeginnende zal daardoor minder bevreesd zijn voor een raakstoot en dat komt natuurlijk ten goede aan zijn schermen. Ook met het oog op vermindering van reparaties aan borstlappen en handschoenen is het aan te bevelen. Jammer is het, dat in de meeste garnizoenen de geweren met inschui vende bajonet ontbreken. Blz. 2. Om tot prevót op het geweer te worden bevorderd, moet de leerling (1°) de Eerste en Tweede Afdeeling van dit voorschrift kunnen onderwijzeu, (2e) eenige bedrevenheid hebben in het trekken en (3e) voorts de lessen kunnen uitvoeren (de onderstreping is van mij) van de Eerste Afdeeling van het sabelschermen, voorkomende in de handleiding voor het onderwijs in de schermkunst door C. Siebenhaar." Ik vind dit voor den soldaat veel te omslaehtig en te geleerd en acht dit alles voor een groot gedeelte overbodig of verkeerd, Is het te doen om den soldaat in het schermen op het geweer te bekwamen, dan moet in de eerste plaats eenvoud betracht worden. Hu hoor ik me al toevoegen: „Ja, maar het doel bij het vormen van prevöts, is onderwijzers te krijgen!" Maar dan toch uit den soldaat, niet waar Welnu, voor den onderwijzer, of beter hulponderwijzer, want de meester is de onderwijzer, is dan geene meerdere kennis noodig dan het volgende l6 Onderwijs te kunnen geven in de Eerste Afdeeling van dit voorschrift, (maar die Afdeeling moet belangrijk verbeterd en vereen voudigd worden.) 2e. Voldoende (en vrij groote) bedrevenheid in het trekken en voorts voldoende bekwaamheid in het trekken met het geweer tegenover de sabel. Waarvoor of het noodig is, dat de prevót-geweer de lessen op sabel l6Afd. Siebenhaar kan uitvoeren, is mij niet recht duidelijk. Dat kunnen uitvoeren van die lessen is al van zeer weinig be- teekenis, en het nut er van vrij wel denkbeeldig. Natuurlijk is het zeer goed, indien een met het geweer bewapend persoon, die veelal tegenover een vijand gewapend met sabel (pedang of klewang) zal staan, dat wapen van zijnen tegenstander zelf kan hanteeren en daar door beter zich weet te verdedigen tegenover dat wapen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 137