132 Hollanders onderling in hunne eigene methode te laten kampen, be grijp ik niet goed. Had dan geen der Hollanders den moed en het vertrouwen op zijn wapen zich te stellen tegenover eenen van die minachtende naburen, ten einde hun te toonen, dat de Hollandsche methode nog zoo slecht niet was, of wel, wilde geen van die miuachtende naburen zich meten met de Hollanders, omdat laatstgenoemden eene andere wijze van vechten hadden Ik ben bereid, zoowel op sabel als op geweer, me te meten met een middelmatig schermer, die de Fransche methode geleerd heeft. Ik zeg: „middelmatig schermer", omdat ook ik in de Hollandsche methode geen meester ben, vooral doordat ik in de laatste jaren niet in de gelegenheid was, het schermen te onderhouden. De lust tot schermen toch onder de officieren hier in Indië is al bitter klein, zoodat eene schermvereeniging gewoonlijk tot de vrome wenschen behoort, of indien zij bestaat, de opkomst der leden meer dan treurig is. Is de Fransche methode misschien zoo goed, omdat ze Fransch is P Blz. 353. le. Onderricht aan man voor man. Dit kan in het leger onmogelijk geschiedenhet leeren richten van de steken kan ook zeer goed geschieden bij klassenonderricht, wanneer men het tegenoverstaande gelid gelast om niet te pareeren, en dan acht ik zulks zeer aan te bevelen. Het groote nut van geweren met inschuivende bajonet komt hierbij weer sterk uit. Ook mijns inziens is het stooten op ballen en schijfjes eene onnutte oefening. Blz. 354. Verschillend karakter der leerlingen. Wat in de twee eerste alinea's staat kan even goed in acht genomen worden bij het onderricht aan klassen. Wat de volgende alinea's betreft, met eerst- beginnenden kan de onderwijzer of beter een der onderwijzers (meester) zelf trekken en daarbij handelen zooals door den luitenant ten Seldam is neergeschreven. Het geheele onderricht behoeft daarom nog niet man voor man te geschieden. Op het nut van nastooten en korte nastooten moet aanhoudend worden gewezen. Wat de luitenant ten Seldam daaromtrent neerschrijft in de laatste twee alinea's, vind ik zeer juist, doch het ware korter samen te vatten in de volgende woorden: Men moet van elk gunstig oogenblik, dat de tegenpartij ons geeft, gebruik maken om hem eenen stoot toe te brengen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 143