140 - Westkust te vernemen, betreffende de vraagof er eigenlijk wel sprake kan zijn van verwisseling van een vaandel, n. 1 of elk vaandel hoe oud en versleten ook niet zoo lang mogelijk moet worden gebruikt, d. i. tot er nog één stukje doek aan den stok wappert. Bij de beantwoording dier vraag zou dan tegelijkertijd opgegeven moeten worden in welken toestand de vaandels in hunne afdeelingen verkeerden. De adviezen der hierboven genoemde 'autoriteiten stemden over het algemeen vrjjwel overeen en kwamen hierop neer, dat een vaandel met het oog op de geschiedkundige herinneringen daaraan verbonden zoolang het als een zichtbaar veldteeken kan worden beschouwd, behouden moest blijven, doch dat het, ongeacht de daaraan verbonden traditiën, behoort te worden vernieuwd, wanneer het aan dat doel niet meer beantwoordt. Omtrent de wijze hoe die vernieuwing moest plaats hebben, liepen evenwel de meeningen nog al uiteen. Z. E. de Commandant van het Leger besliste, na kennisneming van de uitgebrachte adviezen en van hetgeen in Duitscbland had plaats gevonden (1), dat de vernieuwing of verwisseling van een vaandel (1) In de Allgemeine Militar Zeitung van 27 Maart 1886, No. 5, lezen wij daaromtrent liet volgende In den Franseh-Duitsclien oorlog mankeerde na den slag bij Vionville Mars la ïour het vaandel van het 2e Bataljon van het 3e Westfaalsclie Infanterie Regiment No. 16. Den volgenden morgen vond men het onderste gedeelte van den stok en enkele stukken van het doek onder de lijken terug. Op last van den Keizer werden deze overblijfselen in 1872, onder geleide van een officier en een onderofficier, naar Berlijn gebracht, en schonk Z. M., na bezichtiging, aan het Bataljon een nieuw vaandel met IJzeren Kruis en nieuwe emblema's ter"ver vanging van do verloren geraakte. Verder werd bepaald, dat het overgebleven gedeelte van den vaandelstok voor het nieuwe vaandel zou gebezigd worden en dat uit de op het slagveld verzamelde stukken van het oude doek een rozet zal worden gemaakt, welke door middel van een zilveren knop met inscriptie, de afkomst der rozet ver meldende - aan het nieuwe vaandel, onder het IJzeren Kruis, zal worden bevestigd. Op den 18en September 1872 vond de bevestiging van het nieuwe vaandel aan den stok in het Keizerlijk paleis plaats. De eerste twaalf spijkers werden eigenhandig door Z. M. den Keizer ingeslagen, waarvan de tweede namens H. M. de Keizerin en de tien overige namens de leden van het VorstJijk Huis. Op den 13en October d. a. v. had de plechtige uitreiking er van te Keulen plaats, waarbij tegelijkertijd het IJzeren Kruis aan alle vaandels van hetRegiment werd bevestigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 151