141 alleen dan mogelijk is, wanneer het oude totaul verloren is gegaan, doch dat, wanneer er nog gedeelten van bruikbaar zijn, deze behouden moeten blijven en alleen die gedeelten, welke verloren of versleten zijn, moeten worden vernieuwd. In dit geval nu verkeerde, behalve het vaandel van het 12e, ook dat van het 14e Bataljon Infanterie; de stokken met versierselen leeuw met voetstuk en lauwerkrans waren bij beide nog in volkomen bruikbaren toestand, doch de doeken met franjes en kwasten vereisch- ten noodzakelijk vernieuwing. Dientengevolge werden de noodige maatregelen getroffen voor de aanschaffing en uitzending van nieuwe doeken met franjes en kwasten welke medio 1889 per stoomschip Utrecht in Indië aankwamen. De verjaardag van H. K. H. de Kroonprinses der Nederlanden, 31 Augustus 1889, werd bestemd voor den dag van uitreiking, welke met eenige plechtigheid behoorde te geschieden, tot welk doel door de Regeering eene som van 750. voor ieder bataljon was toegestaan. De Civiel en Militair Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden werd tevens uitgenoodigd bij de plechtige uitreiking er op te wijzen, dat de vaandels, ofschoon gedeeltelijk vernieuwd, nog altijd de oude symbolen zijn, die de Bataljons in den strijd voorgingen en zullen voorgaan. Verder wenschte Z E de Commandant van het Leger, dat bij den troep eene blijvende herinnering aan het oude doek bewaard zou blijven, door van het nog overgebleven gedeelte een rozet te maken en deze aan het vaandel te hechten, terwijl op den stok een zilveren plaatje met inscriptie zou worden aangebracht, de verwisseling van het doek en de beteekenis der rozet vermeldende. Op deze wijze bleven derhalve de traditiën en de geschiedenis aan het oude vaandel verbonden, behouden. De inscriptie op het plaatje luidt: „Tengevolge van langdurig gebruik en het veelvuldig voorgaan in den „strijd het doek verwisseld den 31en Augustus 1889, zijnde als getuige „van zoovele dappere daden, een deel daarvan gebezigd tot vervaardiging „van de rozet." Yan de beide oude vaandels was nog een gedeehe van het doek

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 152