4 verschillende projectielen werden teruggevonden waarbij het lood door den mantel heen was geperst. 5°. De stalen mantel veroorzaakt geen bloedvergiftiging, hetgeen bij koper wel het geval is. 6°. Een projectiel met stalen mantel kan een kleineren spoed volgen dan met een koperen mantel, aangezien deze bij 12 cM. spoed bijna geregeld losliet, zoodra het projectiel de monding verlaten had. Uit de beoordeeling omtrent verwondingen door de verschillende projectielen veroorzaakt, halen wij het volgende aan. Lorenz zegt in zijn „Bericht over de schietproeven genomen in de Duitsche Metaal- patronenfabriek Lorenz". Nadat de proeven met het veldgeschut afgeloopen waren, werden eenige parallelproeven genomen, door het schieten met looden com- poundkogels op paarden. Er werd hierdoor bewezen, dat niettegenstaande het meerdere in- dringingsvermogen, de uitwerking der compoundkogels in het dierlijk lichaam op lange na Diet zoo vreeselijk was als bij looden kogels. Er werd eerst een paard als doel voor looden kogels genomen, vervolgens een ander paard voor compoundkogels. Om een juiste vergelijking der uitwerking te verkrijgen, werden aan beide paarden de schoten op dezelfde wijze op dezelfde deelen en zooveel mogelijk op dezelfde plaatsen toegebracht. Door het aangeven van twee gevallen, wordt het reeds aan leeken duidelijk, hoe bijzonder groot het verschil is aan de eene zijde, wat aangaat het indringingsvermogen, aan de andere zijde hoe weinig groot de storende invloed is, die op het lichaam wordt uitgeoefend, bij het gebruik van compoundkogels. Er werden twee schoten tegen het voorhoofd en twee tegen de schou derbladen afgegeven. Bij het treffen had de looden kogel een groote verbrijzeling van het voorhoofdsbeen veroorzaakt; hij was in de hersens doorgedrongen, had deze verscheurd, had den achterschedel- wand verbrijzeld en was toen blijven steken; de getroffen deelen waren een vormelooze beender- en hersenmassa geworden. De stalen kogel veroorzaakte in het voorhoofdsbeen een cir kelvormig gaatje zonder dat het verbrijzeld werd, in de her senen een kanaaltje zoo groot, als zijn eigen kaliber en ver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 15