150 het instituut aldaar zich aangeboden het doek te borduren. Onder mededeeling hiervan, werden aan de Regeering bevelen gevraagd om trent het model, hetwelk voor dat vaandel zal moeten worden gevolgd. Bij besluit van den 19en October 1825, N°. 4 werd daarop be paald, dat de Bataviasche schutterij een vaandel van oranjezijde zal voeren, aan de eene zijde versierd met 's Rijks wapen, zooals bij het Leger, en aan de andere zijde het wapen der stad Batavia. Door omstandigheden werd aan een eu ander geen uitvoering gegeven, waarom men in 1889 andermaal de toestemming vroeg tot het voeren van een vaandel, dat overeenkwam met het in 1825 vastgestelde en waarvan de leeuw, krans en stok gelijk waren aan die van de vaandels van het Leger. Bij besluit van 9 Juni 1839, N°. 5 werd de gevraagde machtiging verleend en het doek den 24en Augustus van dat jaar uitgereikt. Bij zijn schrijven van den 2en Juli 1864, N°. 5189, gaf de Resi dent van Soerabaja, naar aanleiding van het hem door den commandant der schutterij aldaar gedane verzoek, in overweging, om aan dat korps eveneens een vaandel te schenken. De Commandant van het Leger vermeende dit voorstel uiet te mogen ondersteunen, aangezien volgens Zijner Excellenties meening en in navolging van hetgeen daaromtrent in Nederland gold van de uitreiking van een vaandel aan de schutterij eerst dan sprake kan zijn, wanneer zij mobiel verklaard wordt; wel is waar was aan de schutterij te Semarang en Amboina een vaandel uitgereikt, doch dit geschiedde wegens de menigvuldige en goede diensten en behoefde daarom geen reden te zijn om ook het korps te Soerabaja in deze gunst te doen deelen. Bij Gouvernementsbesluit van den 28cn Februari 1865, N°. 88 kende de Regeering evenwel der Soerabajasche schutterij een vaandel toe, omdat ook het Bataviasche korps zonder bepaalde aanleiding in het bezit van een krijgsteeken was gekomen en tevens omdat de in williging van den wensch dier schutterij er toe kon bijdragen, om den goeden geest, die blijkbaar bij dat korps heerschte, levendig te houden en aan te moedigen. Het oranjezijden vaandel, in vorm, grootte en ornamenten gelijk

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 161