154 - stel te doen om het Pakoe Alamsche Legioen eveneens een vaandel te schenken. De wijze, waarop de Pangerang zijn korps leidt en oefent, zoomede zijne goede verhouding tot het Gouvernement waren voor het Legerbestuur voldoende redenen, om het gedane verzoek met een gunstig advies bij de Regeering over te brengen, welke daarop bij haar besluit van 18 Mei 1871 een vaandel schonk, dat gelijk was aan dat van de Mangkoe Negoro. Aan het Legerbestuur werd ook thans wederom de vervaardiging van het vaandel opgedragen, waarom het den Resident van Djok" djakarta de toezending verzocht van eene teekening van het doek van het Mangkoe Negorosche Legioen en tevens van eene opgave van den naam van het Djokdjakartasche Legioen in de Javaansche taal en letterschrift. Uit de toegezonden teekening bleek evenwel, dat het vaandel van Mangkoe Negoro afweek van het in 1888 vastgestelde model, daar het aan beide zijden eene gouden gekroonde W. vertoonde. Een naar die afwijking ingesteld onderzoek leidde tot geene resultaten, waarom men het 't best oordeelde alsnog een besluit te provoceeren, waarbij bepaald zou worden, dat het vaandel van Mangkoe Negoro, gelijk het werd aangemaakt en uitgereikt, aan beide zijden een gouden gekroonde W, waaronder aan de eene zijde den naam van het Legioen in het Nederlandsch en aan den anderen kant in de landstaal, zou ver- toonen. Bij Gouvernementsbesluit van den 3en October 1871 werd daarop conform beschikt en tevens bepaald, dat het vaandel van het Legioen van Pakoe Alam van hetzelfde model zou zijn. Het noodige werd thans voor den aanmaak daarvan in Nederland verricht, zoodat dit doek in 't laatst van 1872 reeds te Batavia per stoomer Conrad werd aangebracht. Kort daarop werd het den commandant der 2e Militaire Afdeeling op Java toegezonden, welke autoriteit het op den 19en Februari 1873 te Djokdjakarta uitreikte, overeenkomstig een programma, dat, ter voorkoming van naijver, van geheel gelijken aard was als dat, destijds voor de uitreiking van het vaandel aan het Legioen van Mangkoe Negoro vastgesteld. Na de ontbinding van dit Legioen in 1892 werd het vaandel, vergezeld van een oorkonde, naar Nederland opgezonden, met verzoek dat veldteeken aan het Koninklijk Militair Invalidenhuis Bronbeek

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 165