155 ten geschenke aan te bieden. Op dit voorstel werd de Koninklijke machtiging verleend. In het laatst van 1889 vestigde de commandant der 36 Militaire Afdeeling op Java er de aandacht van het Legerbestuur op, dat de bij de korpsen Barisan van Madoera in gebruik zijnde vaandels indertijd geschonken waren door de vroegere Panembahans en thans geen reden van bestaan meer hadden, zoodat zij ook volgens de meening van de hoofden van gewestelijk en plaatselijk bestuur op Madoera afgeschaft, dan wel verwisseld behoorden te worden. Uit ingewonnen informatiën bleek, dat het vaandel van het korps te Bangkalan in 1831 door den toenmaligen Sultan ingesteld en m 1874 door den Panembahan Tjokro Adiningrat, wiens naam daarop voorkomt, vernieuwd was. (1) Het vaandel van het korps te Pamekasan werd in 1857 op last en in overeenstemming met den eersten resident van Madoera, Arriens door de zorg van den regent dier Afdeeling, Pangerang Ario Mangkoe Adiningrat, vervaardigd, terwijl het veldteeken van het korps te Soemenap in 1830 bij de oprichting door den toenmaligen Panembahan Pakoe Nataningrat ten geschenke werd gegeven. Het Legerbestuur was eveneens de meening toegedaan, dat het meer dan tijd was, de oude doeken te doen vervangen, aangezien het gebruik daarvan slechts tot ongewenschte toestanden kon leiden. Eene geheele afschaffing kwam niet gewenscht voor, omdat het ontnemen van een vaandel ten allen tijde als eene zware straf beschouwd was geworden, welke slechts bij hooge uitzondering mocht toegepast worden, b.v. wanneer een korps in zijn geheel gevlucht was. Daar nu tot het nemen van een dergelijken maatregel niet de minste aanleiding bestond en de Barisans niet behoefden achter te staan bij de Legioenen, werd aan de Regeering in overweging gegeven, om de korpsen Barisan van regeeringswege nieuwe vaandels te schenken, van hetzelfde model als die van de legioenen van Mangkoe Negoro en (1) Op dit doek kwamen tjokro's of raderen van den radpijl voor, naarmate van het aantal Panembahans, die het bestuur hadden gevoerd. Telkens bij het optreden van een nieuwen vorst, kwam er een tjokro bij, zoodat het vaandel van Tjokro Adiningrat YIII er acht telde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 166