liet door een dergelijk gaatje in den achterschedelwand het hoofd. Zoo ook veroorzaakte bij het schieten op de schouderbladen, de looden kogel grootere verscheuring der spierbundels en grootere ver brijzeling der beenderen bij minder indringing dan de compoundkogel. Deze laatste drong door de beide schouderbladen heen, zoo ook door een daarachter geplaatste kist met zaagsel en vervolgens in den kogelvanger. Daarbij waren de wondkanalen zeer nauw en werden de beenderen doorboord zonder verbrijzeld te worden. Wonden veroorzaakt door een projectiel van 7.5 mM. Dikwijls is de meening geopperd dat een kaliber van 7.5 mM. te klein zou zijn, om een voldoende wond teweeg te brengen, indien een arm of been getroffen werd, zonder een spier of hoofdzenuw te kwetsen. Hebler zegt hierover: „Ik ben in staat het tegenovergestelde te bewijzen door een proef die ik natuurlijk zonder het te willen op een mensch heb genomen Er werd op 900 M. van den bok op een schijf geschoten. Ongelukkigerwijze nu wilde het toeval, dat de heer Wengi, een mijner vrienden, die mij dikwijls bij mijne proeven terzijde stond, op het oogenblik van het afgaan van het schot nog achter de schijf was, hij was nog bezig de plaats te markeeren, waar het vorige schot in den kogelvanger binnengedrongen was, ten einde het na afloop der proef gemakkelijker terug te vinden. De heer Wengi werd in den linkerbovenarm getroffen, gelukkig echter zonder dat 't been geraakt werd, en toch duurde het volle twee maanden alvorens de wond geheeld en de arm eenigszins te gebruiken was en nog meer dan drie maanden, alvorens hij zijn arm weer als voorheen kon bezigen. Conclusie. Ik durf dus wel de hoop te koesteren door dit voorbeeld bewezen te hebben, dat een kogel van 7.5 mM. kaliber geheel toerei kend is, om een man voor voldoend langen tijd ongeschikt te maken en dat tot dat doel geen grooter kaliber noodig is." Loop omgeven door een tube. Een der eischen, die aan een geweerloop gesteld worden, is, dat hij bestand is tegen stooten enz., dat hij dus niet terstond bij vallen of Btooten deuken vertoont of krombuigt. Om aan dezen eisch te voldoen moet de dikte van den loop grooter

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 16