160 De achterwaartsche beweging van den grendel wordt begrensd door het stuiten van den uitwerper tegen den achterkant van de gleuf. Bij het geweer M/71 kwam, bij achteruitgebrachten grendel, de voorkant van den afsluiter iets voor het steunstuk, bij M71/88 was het noodig dat de grendel 9 mM. verder achteruitkwamde oude gleuf voor den patroontrekker is daartoe naar achteren verlengd. De voormalige insnijding voor den patroontrekker in den loop is gedeeltelijk dicht gemaakt. Het uitwerpen der ledige hulzen gaat als volgt: De huls ligt tegen den afsluiter, met haar rand links tegen de nok van den uitwerper, rechts achter den haak van den patroontrekker. Brengt men nu den grendel met kracht achteruit, dan stuit de uit werper tegen den achterkant van zijn gleuf, de afsluiter kan nog iets naar achteren, waardoor de uitwerpernok met kracht stoot tegen den liukerrand van de huls, die, daar de patroontrekker haar naar rechts trekt, een sterk draaiende beweging naar rechts krijgt en zoodoende uit den bak geworpen wordt. De linker zijwand van het staartstuk is, tot beter inbrengen der patroonhouders, een weinig afgenomen en rond bijgevijld. Ter verbetering zijn drie kanalen tot gasontsnapping gemaakt en wel twee in het staartstuk boven de kamer en een d4 (fig- d) in het linksche gedeelte van de gleuf in den afsluiter. Een stuitingsschroef is onder in den loop aangebracht, om te beletten dat de stand van loop en staartstuk verandert. Het repeteertoestel bestaat uit le het magazijn, 2e de stelveer met stelnok, 3e den hefboom met repeteerknop. Het magazijn (fig. eis een ijzeren bak, van boven open en geschikt voor vier patronen. De borsten f1 dienen ter bevestiging in de lade. De voorste heeft een gat met moer voor den ontlaadstok, de ach terste een gat met moer voor de voorste beugelschroef, die nu maga- zijnsschroef heet en gewijzigd is. Aan weerszijden loopt langs het magazijn de gebogen gleuf f2, door de pallen f3, die met palpinnen f5 aan de zijvleugels van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 171