162 patroon uit het magazijn ia, wordt de volgende naar boven gedrukt, totdat zij stuit tegen den onderkant van den grendel. Wordt nu de huls uitgeworpen en is de voorkant van den afsluiter over den rand van de bovenste patroon heen, dan komt deze van achteren nog iets naar boven, totdat zij stuit tegen de stelnok enz. Wil men het geweer als enkellader stellen, dan moeten de patronen lager komen, zoodat de grendel zich vrij kan bewegen. Daartoe heeft men den hefboom (fig. f zie g) aangebracht, deze is draaibaar om een schroef g' (deze niet te verwisselen met de gemerkte stelveerschroef) en aan do linkerzijde van het staartstuk bevestigd. De bovenste arm vormt den repeteerknop, die buiten de lade uitkomt ga. Brengt men den repeteerknop in zijn achtersten stand, dan draait deze om gx en brengt de stel veer h met de daaraan bevestigde stelnok naar boven en iets naar buiten, de patronen komen dus als in fig. en staat dus als repeteer bij achtersten stand van den repeteer knop. In voorsten stand gaat de stelnok iets naar binnen en de patronen omlaag, het geweer staat dan als enkellader. Bij het stellen als enkellader drukt men met den voorsten vinger de patronen omlaag en daarbij tegelijkertijd met den duim den knop naar voren, daar de beweging anders te moeielijk gaat. Men kan ook het magazijn met één beweging vullen met vier pa tronen, hiertoe gebruikt men patroonhouders. Daar deze houders gelijk zijn aan die van het Italiaansche geweer, zoo heb ik ze daar in teekening gebracht. Iedere houder weegt 20 gram, bestaat uit een houten blokje, zoo lang en breed ongeveer als een patroon, aan welks voor- en achtereinde metalen strooken zijn bevestigd door kleine spijkertjes, deze strooken worden om het kogel en het bodemeinde der laatste patroon toege bogen, zoodat de patronen er niet kunnen uitvallen. In het midden van het blokje zit een touwtje met knoop, dienende als handvat. Houdt men nu dit touwtje vast tusschen duim en voorsten vinger van de rechterhand en houdt men den houder goed recht boven het magazijn, met het achterdeel achter de stelnok en drukt men nu den houder met kracht naar beneden, zorgende dat hij niet voor- overkomt, dan bewegen de patronen zich langs de stelnok heen en stuit het blokje tegen het staartstuk, met een krachtigen ruk haalt

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 173