HET GARNIZOEN LED WIGSBURG. Op reis van Marseille naar Nederland eenigen tijd te Stuttgart verblijf houdende, vroeg en verkreeg ik door tusschenkomst van onzen consul-generaal aldaar, den heer Geheimen Hofraad Yellnagel, van het Wurtembergsche Ministerie van Oorlog verlof tot het bezichtigen der militaire etablissementen te Ludwigsburg. Ludwigsburg, ook wel „Petit Versailles" genoemd, ligt 14 Kilometer ten Noorden van Stuttgart en werd in 1706 door hertog Eberhard Ludwig gebouwd, die daarbij de gebouwen en tuinen van het Pransche Versailles, hoewel op kleinere schaal en minder kostbaar, zoo getrouw mogelijk nabootste. Deze hertog verhief zijne nieuwe schepping tot de eerste residentie van het hertogdom. Zijn opvolgers gaven echter de voorkeur aan de oude residentie, Stuttgart, waardoor Ludwigsburg, na een kort tijdperk van bloei, terugzonk in het niet en ongeveer honderd jaar lang, voor de Wurtembergsche begrootingen niets anders was dan een lastpost, door de groote sommen, die voor het onderhoud der paleizen en openbare gebouwen moesten worden besteed. Toen na den Fransch-Duitschen oorlog, door de regeering van het nieuwe Keizerrijk besloten werd, dat er slechts één Duitsch leger zou zijn, onderging ook de Wurtembergsche krijgsmacht, die, hoewel zij in zekeren zin hare zelfstandigheid bewaarde, voortaan van het nieuwe leger een integreerend deel zou uitmaken, ingrijpende ver anderingen. Nieuwe legerinrichtingen bleken noodig te zijn en tot de plaatsen, die voor de oprichting van nieuwe gebouwen het best gelegenheid aanboden, behoorde ook Ludwigsburg. In hoeverre de strategische ligging van Ludwigsburg tot die keuze heeft bijgedragen, is mij niet bekend; zonder twijfel heeft men echter ook gelet op de gezonde ligging der plaats op eene hoogvlakte, op hare ruime bouworde, op de vele ledigstaande openbare gebouwen en op de aanwezigheid van voldoende bouwterrein voor de oprichting van nieuwe etablissementen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 175