167 oordeelen, wanneer men hoort dat de echoenmakerij behalve honderd paar geheel afgewerkte schoenen of laarzen, per dag nog 13000 zolen en 7000 andere onderdeelen van schoenen of laarzen levert en bovendien nog 7000 halve zolen voor reparatiën. De confectie wijkt eenigermate af van die der door onze militairen gedragen schoenen. De buitenzooi wordt n.l. niet aan de tusschenzool genaaid, maar met houten nagels daaraan bevestigd. De machine, die dit verricht, is zeer vernuftig saam- gesteld. De op een leest gezette schoen wordt door de machine langzaam voortgeschoven. Onderwijl daalt een priem met regelmatige tusschenpoozen neer en slaat gat op gat in de zool; zoodra de priem in de hoogte is gegaan, wordt zijn plaats ingenomen door een hou ten pin, die door de machine van een opgerolde handvormige strook hout afgesneden en naar een buis achter den priem voortgestuwd werd, door welke buis zij in het laatst geslagen gat valt. Een zich in die buis op en neer bewegende stamper drijft daarop den nagel in de zool. De hakken worden afzonderlijk geheel klaar gemaakt en daarna aan den schoen genageld, door middel van ijzeren nagels, die door de binnen- en buitenzooi heen in de hak geslagen worden. Alle hakken zijn van ijzeren hoefijzers voorzien. In de kleermakerij wordt de stof machinaal gesneden. Aan eene spil, die midden door eene groote tafel gaat, bevindt zich een lange arm, die aan het andere uiteinde weer naar de tafel toe omgebogen is. Dit omgebogen deel is voorzien van eene draaibare greep en heeft onderaan een zeer scherp stalen wieltje van ongeveer twee cM. mid dellijn, dat door middel van een in den arm verborgen, met stoom gedreven mechaniek ontzaglijk snel ronddraaitzoodra de greep naar de tafel gedrukt wordt. Nadat de stof op de tafel uitgespreid en de patronen er op afgeteekend zijn, wordt het wieltje langs de lijnen der teekening voortbewogen, waarbij het zonder fouten tien a twaalf lagen laken en van katoen zelfs tot veertig lagen toe, gelijk tijdig snijdt. Behalve een groot aantal naaimachines, treft men in de kleermakerij ook een knoopsgateumachine aan, die per dag 2500 a 2700 knoopsgaten maakt De stof blijft, in tegenstelling met de door de naaimachine gevolgde wijze van werken, stil liggen. De machine maakt eerst eene insnijding van de vereischte grootte; onmid dellijk daarop begint de naald zich langs de beide kanten dier in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 178