168 snijding te bewegen, festonneert het knoopsgat op de onberispelijkste wijze en houdt van zelf stil, wanneer zij bij het punt van uitgang teruggekomen is. De beweging der naald houdt namelijk gelijken tred met die van een stalen stift, die zich in de gemaakte insnij ding eerst vóór- en daarna achteruit beweegt. Deze bewerking duurt twee secunden. Het afhechten der draden moet echter met de hand geschieden. Wanneer men bedenkt, dat een bekwaam werkman een kwartier noodig heeft voor het maken van één knoopsgat, dan blijkt onmiddellijk het groote voordeel van deze soort machinesjrij kleeding- fabricage op groote schaal. De schoeumakerswerkplaats werkt zeer goedkoopzeo kostte in den laatsten tijd een paar hooge laarzen voor de cavalerie 13 en een paar schoenen voor de onbereden troepen 7.20 mark. De Staat geeft aan de troepen hiervoor respectievelijk 14 en 9.70 mark, zoodat de troep een voordeel heeft van 1 en 2.5 mark, waarvoor weer andere zaken kunnen worden aangeschaft. De magazijnen, waarin de grondstoffen en de afgewerkte kleeding- stukken worden opgelegd, zijn ruim en luchtig; de verdiepingen zijn op twee of drie plaatsen door hydraulische hijschtoestellen ver bonden. Omtrent de opschuring der goederen valt niets bijzonders op te merken, deze geschiedt in denzelfden geest als bij ons. Het was intusschen half een en dus etenstijd geworden, waarom wij onze schreden richtten naar het casino van het 121 zegiment infanterie, welks ongehuwde officieren mij uitgenoodigd hadden, bij hen te komen middagmalen. Elk regiment heeft zijn eigen casino) dat zich gewoonlijk in de kazerne van het korps bevindt. Het 1218te heeft zijn vergaderplaats echter in een afzonderlijk en geheel voor dat doel ingericht gebouw. Binnentredende komt men in een met wapenrustingen versierde vestibule, waarop de deuren van eene groote gezelschapszaal, eene eetzaal, eene ontvangzaal voor hooge gasten en van een toiletkamer uitkomen. Op de eenige verdieping treft men een groote keuken, een leeszaal en een kleinere salon aan, benevens de noodige woonruimten voor het personeel, dat, behalve uit een keukenmeid, uit soldaten bestaat, die voor eenigen tijd bij het casino geëmploijeerd worden. De ontvangst door de Duitsche kameraden was zeer hartelijk. Na

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 179