zijn dan vereischt wordt om bestand te zijn tegen den druk der buskruitgasseneen gevolg hiervan is, dat het geweer zwaar wordt. Om hieraan tegemoet te komen heeft men in verschillende landen o.a. in Zwitserland, Duitschland en België om den eigenlijken loop een tweeden gemaakt, tube genaamd. Men verkreeg hierdoor de volgende voordeelen. (Volgens gedachte van den uitvinder). 1°. De loop zou niet zoo warm worden (wel te verstaan de buitenste loop). 2°. De loop zelfs zou minder zwaar worden, de buitenste loop zou zonder nadeel gedeukt kunnen worden. 3°. De trillingen zouden regelmatiger zijn, omdat de binnenste loop zich vrijer zou kunnen bewegen. De binnenste rust op twee plaatsen voor en achter tegen den bui tensten loop en beweegt zich vrij in dezen. Tusschen de loopen is 1j2 mM. ruimte. Hebler was in den beginne zeer tegen de invoering van de tube en wel voornamelijk met het oog op de temperatuursverhooging. Hij zegt: „Het warm worden van den loop is meer een gevolg van de temperatuur der buskruitgassen, dan van de wrijving in den loop, elk schot geeft eene vermeerdering in de temperatuur van 4 a 5°, hetgeen bij proefneming ondervonden werd door scherpe en losse patronen te gebruiken. Nu beweert hij verder, dat er een oogenblik komt, dat de uitstraling gelijk zal zijn aan den warmte toevoer, van dat oogenblik zal de loop geen temperatuursverhooging meer ondergaan; dit geldt nu voor een enkelen loop, wat gebeurt er nu bij de tube? De warmtetoevoer blijft dezelfde, de uitstraling vermindert en nu beweert Hebler, dat alvorens de buitenste loop zooveel warmte uit straalt als er warmtevermeerdering plaats heeft na elk schot, de binnenste loop zoo warm is, dat de trekken beschadigd worden en hij berekent dat na 100 a 150 schoten de binnenste loop een tempe ratuur heeft van 800 a 900° C. Op deze redeneering schijnt hij echter te zijn teruggekomen, althans in een stuk in de Militar Schweizerische Zeitung van Oct. 1890 noemt hij de eischen op, waaraan een tegenwoordig geweer moet voldoen en noemt hij daaronder ook een mantel of tube om den loop.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 17