171 aan de drukke diensten en de vele exercitiën der artillerie, waardoor er voor den inwendigen dienst zoo goed als geen tijd overblijft. De Dieuwe kazernes in Duitschland hebben nog dit eigenaardige, dat zij niet altijd met den voorkant naar den weg gekeerd zijn, maar dikwijls den hoofdingang op het binnenplein hebben. De bewoonde vertrekken bevinden zich altijd aan één zijde van het gebouw, de gangen daarentegen aan den anderen kant. Het gebouw wordt nu zoodanig geplaatst, dat de kamers 's zomers van de zon af, en 's winters naar de zon toegekeerd zijn en zulks onverschillig of de straat, waarin de kazerne staat, ontsierd wordt of niet. Waren de soldatenkamers bijzonder slordig, de stallen en de bergplaatsen voor het geschut, enz. zagen er daarentegen des te netter uit. Op het binnenplein vond juist een „Offiziersprüfung" plaats. Tien a vijftien meter voor eenige in batterij staande stukken zag ik een groote langwerpige schijf, bestaande uit twee of drie voor elkaar geplaatste paneelen, waarop een landschap geschilderd was. Om beurten werden de luitenants voorgeroepen om het vuur te leiden, waarbij de met de oefening belaste kapitein, door het doen verschuiven van een der paneelen, het vergezicht telkens veranderde en de exami nandi dus steeds een ander terrein voor zich kregen. Daar het reeds tamelijk laat in den middag geworden was en ik toch nog gaarne een kijkje wilde nemen in het militaire hospitaal, lieten wij de heeren artilleristen aan hun lot over en begaven ons naar de ziekeninrichting. Dit hospitaal is op groote schaal gebouwd, daar het in oorlogstijd dienen moet voor de opname der van het oorlogsterrein geëvacueerde gewonden. Het bestaat uit twee geheel afgescheiden gedeelten, een voor in- en het andere voor uitwendige ziekten. Bij mijn bezoek waren in de afdeeling voor inwendige ziekten zeer weinig verpleegden, in de andere afdeeling echter meer en wel voornamelijk lijders aan de gewoonlijk in een groot garnizoen voor komende uitwendige kwalen. De zalen zijn ruim, het meubilair, natuurlijk tot het noodzakelijkste beperkt, is goed in orde. Het gebouw heeft een centrale heete luchtverwarming, die zeer goed voldoet, Ondanks de geheerscht hebbende strenge koude van 25° R., had men dan ook geen last van een bevroren waterleiding gehad. Op elke verdieping heeft men zeer goed ingerichte badkamers, terwijl

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 182