176 le. de noodige maatregelen te treffen bij het onverwacht stooten op den vijand 70), 2°. het verspreiden te regelen als het vuur daartoe dringt 63: 2e al.), 3°. het avanceeren met sprongen te gelasten 652e al.), 4e. het initiatief te nemen voor den stormaanval (§68: le al.), Afgescheiden van de vraag of het werkelijk in de bedoeling van den voorschriftgever heeft gelegen, om aan 48 zulk een wijdstrekkende uitlegging te geven en afgescheiden van de vraag of het bepalen door den B. C. van de mede op grond dier paragraaf ouder le en 4e t. en m. 7e opgenoemde zaken ook maar eenigermate kan worden gebillijkt, heeft het aanvallend gevecht van het bataljon volgens ons voorschrift nog te veel van een exerceeren met het bataljon en niet genoeg van een manoeuvreeren met vier compagnieën. Het heeft nog altijd een B. C. op het oog die alles zelf verricht, in stede van een die alleen bevelen of opdrachten geeft en zich verder bepaalt tot het observeeren van den gang van het gevecht van zijn bataljon. Men is daarbij nog veel te huiverig voor het losraken der compa gnieën, alsof de waarborgen daartegen niet moeten gezocht worden in de bekwaamheden der compagniescommandanten, in stede van in het beperken van hun bevoegdheden. Het ware dan ook m.i. veel beter geweest als de voor eene gede tacheerde compagnie geldende 50 ook voor de andere strijdende compagnieën was gegeven, behoudens de verplichting van het onder houden van verband en samenwerking vóór-, achter-en zijwaarts. De regels voor het verdedigend gevecht van het bataljon laten veel meer over aan de compagniescommandanten, doch het gevaar van uit de hand raken is daarbij ook veel geringer. 8e. „Het moet gebaseerd zijn op logische, tactische beginselen en rekening houden met de terreinen waarop, en de vijanden waar tegen zal worden gestreden." Het nagaan in hoeverre ons voorschrift op logische, tactische beginselen is gebaseerd tot later uitstellende, wordt hier alleen ge constateerd dat volgens 5 het gevecht op „open", en men mag er wel bijvoegeu: „vlak en ondoorsneden" terrein als grondslag is aan genomen bij het vaststellen der algemeene regels voor den aanval en de verdediging.

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 187