177 Het voorschrift doet dat in overeenstemming met het Nederland- sche en in tegenstelling van alle andere gevechtsvoorschriften, die öf in 't geheel niet spreken over den aard van het terrein dat zij op het oog hebben, öf zeggen dat de troepen bij voorkeur in afwisselend terrein zullen geoefend worden, en met het oog daarop de regels voor het gevecht vaststellen. Nu zijn toch in onze bezittingen die vlakke, open, ondoorsneden terreinen uitzondering, de bedekte, doorsneden terreinen regel. Een enkele compagnie moge zich bij het gevecht al eens over geheel open terrein moeten bewegen, een bataljon of brigade zal dit bijna nimmer behoeven te doen. Bovendien zijn dan die open strooken in den regel nog zeer smal, en laten zij nog altijd gedekte nadering tot aan haar rand toe. Met deze omstandigheden had het voorschrift rekening moeten houden. Ten opzichte van de vijanden tegen wie zal worden gestreden kan men zeggen, dat het voorschrift de duidelijke blijken draagt van voornamelijk het gevecht tegen den Inlandschen vijand op het oog te hebben. In dat opzicht staat het geheel alleen, want zooals wij vroeger zagen, zegt het Russische voorschrift niets over, en wijdt het Engelsche voorschrift slechts één paragraaf aan het gevecht tegen wat wij noemen, den Inlandschen vijand. In Rusland voorzien afzonderlijke legerorders in die leemte van het reglement. Een daarvan komt voor in het Januar Heft van de Neue Militarische Blatter van 1892, en zal aanstonds ter sprake worden gebracht. Hoewel nu het gevecht tegen den Inlandschen vijand in Indië wel regel is, is het toch zeer de vraag of men daarom het gevecht tegen dien vijand als grondslag mag nemen voor een gevechtsvoorschrift voor ons leger, dat ook kan geroepen worden den veel ernstigeren strijd tegen Europeesche vijanden te strijden. Nu zal wel niemand beweren, dat de tactiek van het gevecht tegen Inlandsche benden in alle opzichten gelijk kan zjjn aan die voor den strijd tegen Europeesche troepen, doch zal ook niemand beweren dat die tactiek moeilijker, samengestelder zal zijn. Het tegendeel is waar; in welke opzichten de tactiek tegen Inlandsche

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 188