179 Bij den strijd tegen geregelde Europeesche troepen leggen punt 7 t. en m. 13 even goed gewicht in de schaal als bij den strijd tegen den Inlandschen vijand. Aanleiding tot verschil in de tegen beide te volgen tactiek kunnen zij niet geven. In beide gevallen maken zij de leiding van even groote troependeelen in Indië moeilijker dan in Europa, doch daartegenover staat dat de afdeelingen, die daar in gevecht komen, meestal veel grooter zijn. Wat nu punt 1 t. en m. 6 aangaat, deze kunnen niet anders dan de vechtwijze vergemakkelijken. Immers, als men, in stede van geheel vet spreid te vechten, gaat strij den in op eenigen afstand van elkaar opgestelde gesloten groepen, maakt men de zaak niet moeilijker. Evenmin als men het vuur eerst opent op 200 M., in stede van op 6 of 800 M. En als men nu voor den strijd tegen Europeesche vijanden bij de toepassing der vuren hoogere eischen moet stellen aan de vuur- leiders, doordat men tegenover moderne vuurwapenen naar meer mid delen heeft moeten omzien om de eigen vuuruitwerking te verhoo- gen, kan men toch wel aannemen dat een vuurleider geschikt voor zijn taak tegenover den Europeeschen vijand, dit stellig ook zal wezen voor zijn veel gemakkelijker taak tegenover den Inlander. Doch dit alles betreft, gelijk te voren reeds werd beweerd, bijna uitsluitend de elementair tactische zaken waarin de compagniesschool moet voorzien, die de middelen daartoe moet aangeven, zoodanig dat de C.C. in elk voorkomend geval daaruit de gewenschte keuze kan doen. Met betrekking tot dat zuiver technische gedeelte der tactiek heeft de strijd tegen den Inlandschen vijand wël degelijk invloed. Wat echter het gebruik van de compagnie in haar geheel of de aanwending der compagnieën in het bataljon betreft, deze blijft overal dezelfde. Den vijand vast houden in front met gelijktijdig aanvallen op een vleugel of bedreigen van zijn terugtocht, schokken door het vuur eer men hem te lijf gaat met het blanke wapen enz., men moet deze beginselen in acht nemen tegenover den Inlander zoowel als tegen over den Europeaan. Want moge de eerste gemakkelijker te omtrekken zijn of eerder geschokt wezen, dit doet niets af aan

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 190