V ABI A. Bruin broocl voor onze soldaten. Naar aanleiding van de vraag, gesteld in dit Tijdschrift p. 469, in N°. 5 van dezen jaargang. De verstrekking van wit in plaats van bruin brood aan den soldaat in Indië is een uitvloeisel van natuurlijke en handelstoestanden. Het munitie brood wordt den Nederlandschen soldaat niet verstrekt, omdat het beter is dan wit brood, maar hij krijgt geen wit brood, omdat dit duurder is dan bruin. Bij de verpleging van menschenmassa's, zooals in gestichten en in legers, is het een eisch, het doel: behoorlijke voeding, met de kleinste hulpmiddelen te bereiken. In Indië nu heeft dezelfde stelregel omge keerde gevolgen gehad. Daar groeit geen tarwe, het brood moet er van ingevoerde grondstof gebakken worden. Dezelfde hoeveelheid gebuild brood heeft 25 a 30 °/0 meer grondstof noodig, als deze tarwe, dan wanneer zij gebuild meel isde particulier vraagt alleen naar wit brood en gebruikt dat in veel geringer hoeveelheden dan in Europa; het komt er bij hem meer op aan of het lekker, dan of het nuttig is; hij gebruikt ander dan wit brood slechts als bijspijs in zeer geringe hoeveelheid. Tarwezemelen worden weinig gebruikt in Indië, als veevoeder niet, omdat men genoeg dëdek van rijst tegen lager prijs kan krijgen, in de industrie in het geheel niet. Wat is natuurlijker, dan dat men zich 20 a 25 ö/0 van de transportkosten van de tarwe uitspaart en de zemelen op of dich ter bij de verbruiksplaatsen laat Een ander gevolg is, dat er geen graanmolens in Indië zijn, wanneer men die van de firma Le Roux Co. te Batavia buiten beschouwing laat, daar deze alleen voor eigen verbruik maalt. De invoer van tarwe bedroeg dan ook in 1889 slechts 13871 Liter .of 10000 KG. tegen een meelinvoer van 12959000 KG. en daalde zelfs in 1890 tot 4000 Liter (zie ter zake Mil. Bakkerijen v. N. I. Ind. Mil. Tijdschrift 1892, p. 681 en vlg.). „Maar wanneer bruin brood zooveel gezonder is, dan zou men toch over het bezwaar van mogelijke meerdere kosten moeten heenstappen!"

Indisch Militair Tijdschrift | 1893 | | pagina 198